6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí s covidem-19 za den opět mírně vzrostl ve Spojených státech, které evidují už 1,8 milionu nakažených, tedy víc než třetinu z celkových 6,3 milionu ve světě. Naopak v Brazílii a Rusku, jež jsou nejhůře postiženými zeměmi po USA, přibylo méně nakažených než předchozí den. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale upozornila, že Brazílie i některé další země Latinské Ameriky ještě vrcholu epidemie nedosáhly. Nová vědecká studie uvádí, že covid-19 kromě dýchacích cest napadá i cévy.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Studie zveřejněná v odborném časopise The Lancet tvrdí, že koronavirus může být zároveň nemocí dýchacích cest i cév, čímž by se mohla vysvětlit různorodost symptomů spojovaných s nákazou, jako jsou například zanícené prsty nohou či zánětlivé onemocnění u dětí.

Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se na světě koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo přes 6,3 milionu lidí, z toho přes 377.000 zemřelo. Nejvíce úmrtí (na 105.500) evidují USA, následované Británií, Itálií a Brazílií. Podle rozpočtového úřadu amerického Kongresu by americká ekonomika mohla být negativně ovlivněna nynější pandemií celé desetiletí.

Druhý nejvyšší počet nakažených, přes půl milionu, eviduje největší země Latinské Ameriky Brazílie, která oznámila za den na 11.600 nakažených, což je o téměř 5000 méně než o den dříve. WHO ale v pondělí upozornila, že Brazílie je ještě "daleko od stabilizování epidemie" a že podobně naléhavá je situace také v Peru, Mexiku nebo Chile. V Chile za den vzrostl počet nakažených o rekordních 5471 případů na celkových 105.160, v Peru se potvrdilo už přes 170.000 případů nákazy a Mexiko se blíží ke sto tisícům.

Naopak výrazné zlepšení epidemické situace hlásí v posledních týdnech Evropa, která proto uvolňuje kvůli koronaviru zavedená omezení. Například v Paříži se dnes poprvé od března otevřely zahrádky kaváren a restaurací a Francouzi mohou v rámci země zas cestovat více než 100 kilometrů od domova. Francie dnes oznámila, že za den počet úmrtí s covidem-19 v zemi vzrostl poprvé od 20. května o více než stovku na celkových 28.940.

Z Evropy byly v nynější pandemii co do počtu potvrzených nakažených nejhůře postižené Itálie a Španělsko, první z nich oznámila za poslední den 318 nakažených a 55 úmrtí s covidem-19, Španělsko 137 nakažených a žádné úmrtí. V případě Španělska ale panuje poslední dny zmatek kolem denních statistik, protože vláda průběžně reviduje data z regionů.

Pochybnosti o skutečných počtech úmrtí s covidem-19 jsou ovšem také v jiných zemích. Například v Británii zemřelo podle dnes zveřejněných údajů tamního statistického úřadu ONS za nynější pandemie o 62.000 lidí více než za stejné období v průměru v uplynulých pěti letech. Podle epidemiologů jde o nejlepší ukazatel skutečného počtu obětí nákazy. Těch britská vláda dosud potvrdila 39.369, což je ale i tak druhý nejvyšší počet na světě.

Nový koronavirus se začal do světa šířit koncem loňského roku z Číny, kde bylo jeho epicentrum ve velkoměstě Wu-chan. Od 14. května se v tomto městě podrobilo testům na covid-19 téměř 10 milionů z jeho celkových 11 milionů obyvatel. U nikoho z testovaných se onemocnění neprokázalo, testy odhalily 300 asymptomatických případů, které Čína nezahrnuje do statistik.

Uvolňování restrikcí zavedených kvůli koronaviru, s nimiž řada evropských zemí začala zhruba před měsícem, už přinesla například ve Španělsku téměř sto tisíc pracovních míst. V porovnání s loňským květnem je ale celkový počet pracovních míst v zemi o 885.985 menší.

Pandemie covidu-19 ovlivní výrazně i hrubý domácí produkt (HDP) jednotlivých zemí, například Francie dnes snížila jeho letošního odhad na minus 11 z dříve udávaných minus osmi procent.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 19:44 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy