Biden chce USA vrátit k WHO a klimatické dohodě

Zmírnit polarizaci americké společnosti, dostat pod kontrolu šíření koronaviru a zakročit proti klimatické změně. Tyto i další náročné cíle nastolil v noci na dnešek SEČ bývalý americký viceprezident Joe Biden ve svém prvním projevu poté, co ho přední americká média v sobotu vyhlásila vítězem letošního souboje o Bílý dům.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Jeho příznivci v mnoha amerických městech mezitím vyráželi na pouliční oslavy, na řadě míst ale po vyhrocené kampani a dramatických volbách pokračovaly protesty voličů prezidenta Donalda Trumpa. Vícero médií se shodovalo v hodnocení, že nově zvolenou hlavu státu čeká nelehká práce a pravděpodobně i kompromisy, pokud si v Senátu zachovají většinu republikáni.

"Lid této země promluvil. Dal nám jasné vítězství, přesvědčivé vítězství," řekl Biden před davem svých stoupenců ve svém domovském státě Delaware. Kandidát demokratické strany se mohl prohlásit za vítěze až čtyři dny po uzavření posledních volebních místností, když mu média za jeho narůstajícího náskoku v klíčovém státě Pensylvánie přisoudila většinu v prezidentském sboru volitelů.

"Zavazuji se být prezidentem, který nechce rozdělovat, ale spojovat," pokračoval 77letý demokrat, který se stal nejstarším vítězem v historii amerických prezidentských voleb.

"Pojďme si dát navzájem šanci," vyzval Trumpovy podporovatele. "Je na čase nechat stranou drsné řeči, ubrat plyn, mít se znovu na zřeteli, navzájem se znovu poslouchat. Teď je čas vyléčit Ameriku," dodal s tím, že si podle něj Američané přejí, aby spolu demokraté a republikáni spolupracovali.

Prezident Trump ovšem stejně jako řada vlivných republikánů Bidenovo vítězství neuznali a výsledek ohlášený na základě stále ještě průběžných čísel odmítaly i davy Trumpových podporovatelů, které se v sobotu sešly v hlavních městech několika amerických států. V některých městech se účastníci těchto protestů setkávali se skupinami nadšených voličů Bidena. Ti na ulicích, náměstích či v parcích slavili konec prezidentství, které přineslo nespočet skandálů a sporů.

Některé americké deníky po oznámení jména nového lídra země předpovídaly nástup politicky předvídatelnějšího prezidenta, zatímco ekonomové avizovali opatření na oživení hospodářství. Biden dává opakovaně najevo, že za své hlavní úkoly považuje kromě boje proti politické polarizaci, epidemii covidu-19 a s ní spojené ekonomické recesi, také ochranu klimatu a potlačení toho, co označuje jako systémový rasismus v USA.

Jako body, které jsou na seznamu cílů úplně nejvýše, uvádí kampaň nastupujícího 46. amerického prezidenta návrat k pařížské klimatické dohodě z roku 2015, Světové zdravotnické organizaci (WHO), zvýšení daní korporacím a nejbohatším nebo snížení cen léků. Zákony, které Biden potřebuje k uvedení jádra své agendy do praxe, však mohou narazit v Senátu, pokud si tam republikáni udrží většinu, což se v tuto chvíli jeví jako pravděpodobné, podotýkal deník The Wall Street Journal. Vliv na prosazování plánů zároveň mohou mít i konzervativní hlasy v justici včetně šesti konzervativních soudců v devítičlenném nejvyšším soudu, z nichž tři jmenoval Trump.

Některé priority může Biden naplnit cestou exekutivních nařízení, jako například obnovení členství USA ve zmíněných mezinárodních mechanismech. Deník The Washington Post píše, že bývalý viceprezident plánuje rychle podepsat také dekret rušící zákaz občanům z řady většinově muslimských zemí cestovat do USA či obnovit imigrační program umožňující zůstat v zemi lidem, kteří do USA přišli jako děti.

I necelý den po ohlášení svého volebního vítězství Biden sklízel další gratulace od světových lídrů, média si zároveň všímala, že podobná prohlášení stále nepřicházela od ruského prezidenta Vladimira Putina, severokorejského vůdce Kim Čong-una, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana či brazilského prezidenta Jaira Bolsonara.

Pokud jde o americké politiky, Bidenovi zatím neblahopřál kromě Trumpa ani viceprezident Mike Pence či lídři republikánů v obou komorách Kongresu. Řada představitelů prezidentovy strany poukazuje na možné přepočty hlasů a soudní dohru voleb. Šance, že by tyto procesy změnily výsledky o desetitisíce hlasů a zvrátily tak celkové vyústění, byla podle komentátorů mizivá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Právní spory doznívají a státy se připravují na zasedání…

29.11.2020 09:00 Krušné povolební období ve Spojených státech se pomalu blíží ke konci, u soudů zaznívají poslední…

Večírek se stovkami lidí v New Yorku ukončil zásah policie

29.11.2020 08:15 Z porušení karanténních nařízení i dalších přečinů obvinila newyorská policie organizátory večírku,…

New York kvůli pandemii zrušil Santacon, charitativní akce nezřídka…

29.11.2020 07:37 Tradiční cestu po barech, kterou v New Yorku každoročně vykonají tisíce mladých lidí v kostýmech…

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

28.11.2020 20:08 Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama