Biden představil další členy týmu, jde o známé tváře z Obamovy éry

Nastupující americký prezident Joe Biden představil další své kandidáty do vysokých pozic ve státní správě, jedná se o známé tváře z dob vlády předchozího demokratického prezidenta Baracka Obamy. Post šéfky Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) nabídl Deanne Criswellové.

David Cohen by se po pětileté pauze měl vrátit na pozici zástupce ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA). Šéfem očkovací kampaně proti covidu-19 se stane David Kessler. O nominacích informovala agentura AP.

Criswellová ve vedoucích pozicích ve FEMA působila už během Obamovy administrativy, teď se stane první ženou v čele této agentury, která má na starosti koordinaci reakcí na katastrofy na území Spojených států. Od června 2019 působí v čele krizového štábu města New York, pod její odpovědnost spadá i reakce na epidemii covidu-19. V letech, kdy nepůsobila ve státní správě, byla ve vedení bezpečnostně poradenské společnosti Cadmus Group. Jako členka hasičského sboru za sebou má mise v Afghánistánu a Iráku.

David Cohen byl zástupcem ředitele CIA v letech 2015 až 2017 a již v minulosti sloužil pod dlouholetým americkým diplomatem Williamem Burnsem, Bidenovým kandidátem na ředitele CIA. Jako zástupce tajemníka pro terorismus a finanční zpravodajství na americkém ministerstvu financí jezdil Cohen dlouhá léta po světě a sledoval finanční toky teroristických skupin, například Islámského státu. Za své působení si vysloužil přezdívky "finanční batman" nebo "guru sankcí." Cohen osobně není registrovaný lobbista, ale jeho společnost vydělává miliony dolarů na lobbingu. Zahrál si i epizodní roli v seriálu Hra o trůny.

Lékař David Kessler se stane hlavním odborným poradcem pro očkování proti covidu-19. V devadesátých letech vedl Úřad pro kontrolu léčiv (FDA) za vlády republikánského i demokratického prezidenta. Kessler může začít pracovat ihned, jeho nominace nevyžaduje schválení Senátem. Joe Biden představí svůj očkovací plán dnes večer.

Jako součást potvrzovacího procesu musí nominovaní Cohen a Criswellová zveřejnit podrobnosti o svých financích a uzavřít dohodu o etice. Po potvrzení ve funkci mohou federální zákony vyžadovat, aby z etických důvodů ukončili své působení v záležitostech, které by byly v konfliktu s jejich předchozími obchodními zájmy. Biden již dříve slíbil, že jeho tým bude dodržovat "nejvyšší etické standardy".

Související

Více souvisejících

Joe Biden USA (Spojené státy americké) Bílý dům USA CIA

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy