Bílý dům plánuje večírky i přes rozmach koronaviru v USA

Ve Spojených státech se nadále zrychluje šíření koronaviru, Bílý dům však i přesto plánuje na příští týdny recepce a sváteční večírky. Před nimi dnes přitom Američany odrazoval šéf zdravotnické služby Jerome Adams, který upozornil, že se varování expertů před shromažďováním ve vnitřních prostorech týká všech lidí včetně obyvatel prezidentské rezidence, píše agentura Reuters.

Podle statistik listu The New York Times zaznamenaly USA za poslední týden v průměru přes 170.000 pozitivních testů na koronavirus za den, což je o 54 procent více, než činil průměr v předchozích dvou týdnech. Za neděli země registruje 142.000 nových případů, na konci víkendu však v USA stejně jako v řadě jiných zemí úřady hlásí pravidelně nižší údaje kvůli omezené činnosti laboratoří. Čísla za poslední den jsou přitom nejvyšším nedělním údajem v USA od začátku pandemie.

"Chci, aby Američané věděli, že se nacházíme v naléhavém bodě našeho boje s tímto virem z jakéhokoliv hlediska: Podle počtu případů, poměru pozitivních testů vůči negativním, počtu hospitalizací, úmrtí," řekl dnes Adams. "Chceme, aby všichni věděli, že tyto sváteční večírky mohou být událostmi, jež povedou ke značnému rozšíření viru," dodal s tím, že by se lidé měli scházet jen venku s co nejmenším počtem dalších lidí. Doporučení úřadů přitom podle něj "platí pro Bílý dům, platí pro americký lid, platí pro všechny".

Adams částečně reagoval na otázky reportérů ohledně řady recepcí a večírků, které podle médií plánuje Trumpova administrativa v prezidentské rezidenci v příštích dnech a týdnech. Podle zdrojů televize CNN, které pozvání obdržely, vypadají pozvánky stejně jako v jakýkoliv minulý rok a nezmiňují se o žádných zvláštních ochranných opatřeních. Sérií večírků pro první rodinu a zaměstnance Bílého domu plánuje také první dáma Melania Trumpová.

Podle CNN se jedná o další z ukázek toho, že nynější osazenstvo Bílého domu převážně ignoruje doporučení vládních zdravotních expertů. Takový postoj přitom v minulosti vedl již při nejméně dvou příležitostech k rozšíření viru mezi desítky zaměstnanců prezidentské rezidence. Po jedná z podobných akcí pak onemocněl sám prezident Donald Trump i jeho manželka.

Z dopravních dat nicméně vyplývá, že doporučení úřadů ignoruje rovněž mnoho dalších Američanů. Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) dnes oznámil, že na letištích v USA odbavil přes víkend přes 3 miliony lidí, což je nejvíce od poloviny března, kdy ve Spojených státech udeřila první vlna pandemie. Američané se tak podle Reuters navzdory varováním vydávají za příbuznými při příležitosti oslav Dne díkuvzdání, který letos připadá na 26. listopadu. Počet cestujících je však i tak jen na 60 procentech obvyklého svátečního provozu.

Úřady USA vybízejí Američany k trpělivosti a dodržování opatření do doby, než bude široce dostupná některá z vakcín proti covidu-19. První Američané by přitom mohli být očkováni již v polovině prosince, řekl o víkendu Moncef Slaoui, který má na starosti vládní program na podporu výzkumu a distribuce očkovacích látek.

Související

Více souvisejících

Bílý dům USA USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy