Bolsonaro v OSN hájil svůj postoj ke covidu-19 i k Amazonii

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes v rozpravě Valného shromáždění OSN opět hovořil o údajné dezinformační a lživé kampani vůči jeho vládě kvůli amazonským deštným pralesům. Bolsonaro také hájil postoj své vlády k nynější pandemii covidu-19, v níž je Brazílie třetí nejhůře zasaženou zemí světa v počtu nakažených a druhou v počtu úmrtí spojených s covidem-19.

Bolsonaro, který nový koronavirus dlouhodobě podceňoval a posléze nemoc covid-19 sám prodělal, na úvod projevu vyjádřil lítost nad úmrtími spojenými s covidem-19, jichž Brazílie eviduje na 137.000. "Od začátku jsem říkal, že jsou dva problémy: virus a nezaměstnanost, které se mají řešit současně," uvedl Bolsonaro na předtočeném videu odvysílaném dnes v OSN.

Prezident posléze obvinil "některé segmenty médií", že virus zpolitizovaly a šířily paniku mezi obyvatelstvem. "S hesly jako 'zůstaňte doma' či 'ekonomiku vyléčíme později' vnesly do země sociální chaos," dodal.

Brazilský prezident také ve svém projevu hájil chlorin, tedy lék proti malárii, jehož účinek při léčbě covidu-19 ale není vědecky prokázán. Bolsonaro pochválil i svou vládu, že podle něj ekonomickými opatřeními zabránila větším škodám, a vyzdvihl pomoc, kterou jeho vláda v této pandemii rozdělila chudým.

Opět hovořil také amazonském deštném pralese, který leží ze 60 procent na území Brazílie a který je označován za "zelené plíce" planety. "Jsme obětí jedné z nejbrutálnějších dezinformačních kampaní týkajících se Amazonie a (mokřadů) Pantanalu," prohlásil prezident. "Brazilská Amazonie je velmi bohatá, a tím se vysvětluje podpora mezinárodních institucí této kampani," dodal. Cílem této kampaně je podle něj poškodit brazilskou vládu i celou Brazílii.

Amazonský deštný prales byl tématem Bolsonarova projevu na rozpravě Valného shromáždění OSN i loni, kdy brazilský prezident čelil široké mezinárodní kritice za upřednostňování ekonomických zájmů před ekologickými v době největších lesních požárů v Amazonii za několik let. Ostře ho kritizoval prezident Francie Emmanuel Macron, jehož pak Bolsonaro obvinil z vměšování do záležitostí Brazílie a z koloniálního smýšlení. Loni Bolsonaro v OSN řekl, že požáry amazonský prales nedevastují, že to tvrdí pouze "lživá média".

Bolsonaro hovořil jako první z šéfů vlád zemí OSN na všeobecné rozpravě 75. zasedání Valného shromáždění OSN, která se letos vzhledem k pandemii koná převážně virtuálně. V jednacím sále se promítají 15minutové projevy jednotlivých státníků, které se vysílají také živě přes internet.

Související

Více souvisejících

Jair Bolsonaro OSN Amazonský prales Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 37 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 42 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 6 hodinami

VIDEO: Londýnem se prohánělo několik splašených zakrvácených koní. Na místě jsou zranění lidé

Centrem Londýna se ve středu prohánělo několik splašených koní, uprchli britské vojenské jednotce Household Cavalry. Zranění při tom utrpělo pět lidí, čtyři odvezli do nemocnice.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy