Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše Financial Times

Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách hlavy státu mezinárodní izolace. Bolsonaro patří spolu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem k několika málo světovým státníkům, kteří ještě nepogratulovali k výhře příštímu americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, píše dnes deník Financial Times.

Trump a Bolsonaro se netajili vzájemnými sympatiemi. Brazílie tomuto souznění upravila i svou zahraniční politiku a podporovala USA v kritice Číny či v oblasti životního prostředí. "Bidenova výhra je pro současnou brazilskou zahraniční politiku obrovským otřesem," řekl deníku zdroj z diplomatických druhů.

Podle pozorovatelů bude dobrým ukazatelem toho, jak se vyvinou vztahy mezi USA a největší zemí v Latinské Americe, budoucnost současného brazilského ministra zahraničí Ernesta Araúja. Pokud by ve funkci skončil, tak by to znamenalo, že se Brazílie chystá vyjíst vstříc novému americkému prezidentovi. Pro Bolsonara je rozhodnutí o budoucnosti ministra zahraničí o to těžší, že Araújo patří mezi jeho oblíbence.

"Bidenovo vítězství změní i vnitřní poměry v (brazilské) vládě," uvádí profesorka mezinárodních vztahů na katolické univerzitě v Riu de Janeiro Monica Herzová. Podle ní se zvýší váha vojenských a ekonomických témat.

Bolsonaro se názorově střetl s Joem Bidenem v září. Při první prezidentské debatě Biden kritizoval ochranu amazonského pralesa a uvedl, že by mezinárodní společenství mělo na ochranu Brazílii finančně přispět výměnou za závazky. Bolsonaro to označil za vměšování se do vnitřních záležitostí Brazílie. I přes neshody ale podle Financial Times bude Bolsonaro pod tlakem brazilských byznysmenů, aby udržel vztahy s USA, jež jsou druhým největším obchodním partnerem Brazílie, na dobré úrovni.

Související

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Brazílie Donald Trump Joe Biden Amazonský prales

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy