Brazílie a Mexiko hlásí rekordní nárůsty obětí koronaviru

Brazílie a Mexiko zaznamenaly rekord v počtu úmrtí pacientů s covidem-19 za jeden den: v obou zemích přibyla více než tisícovka obětí. Údaje z latinskoamerických zemí potvrzují, že právě tento region je aktuálně epicentrem pandemie. Ani v Evropě, kde pandemie z větší části polevuje už týdny, se však život nemůže vrátit zcela k normálu. Francie oznámila, že se 14. července o státním svátku v Paříži neuskuteční tradiční vojenská přehlídka, Severní Makedonie kvůli nové vlně nákazy částečně obnovila zákaz vycházení.

Mexiko, ilustrační foto
doporučujeme

Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) bylo dosud na světě potvrzeno více než 6,5 milionu nakažených a zemřelo přes 387.000 lidí s covidem-19.

Brazílie zaznamenala rekordní počet mrtvých s nákazou už druhý den v řadě. Zemřelo 1349 pacientů, čímž se celkový počet obětí vyšplhal na 32.548. Nákaza se nově potvrdila u 28.633 lidí a s celkovým počtem 584.016 infikovaných je tak tato latinskoamerická země po USA druhým nejpostiženějším státem na světě.

Také v Mexiku počet mrtvých za jeden den přesáhl tisícovku - na komplikace provázející nemoc covid-19 během 24 hodin zemřelo 1092 osob. Počet nových případů vzrostl o také rekordních 3912 na 101.238. Latinská Amerika je v současnosti epicentrem pandemie, nákaza silně zasáhla i Peru, Ekvádor, Chile a Panamu.

Nepříznivé zprávy přišly rovněž z Íránu, kde za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst. Za vrchol epidemie se dosud označoval 30. březen, kdy za jediný den přibylo 3186 nakažených. V Íránu se od začátku epidemie infikovalo kolem 161.000 lidí a zemřelo 8012 pacientů.

Evropa má prozatím nejhorší za sebou, i když například v Rusku dál denně přibývají tisíce nakažených. Za minulých 24 hodin úřady evidovaly přes 8800 potvrzených případů nákazy, a celková bilance tak už přesáhla 440.000 infikovaných. Kvůli rozšíření nákazy mezi stovkami dělníků v loděnicích, kde se stavějí jaderné ponorky, se úřady rozhodly od soboty uzavřít město Severodvinsk.

V Británii, která má ze všech zemí Evropy nejvyšší bilanci obětí covidu-19 i potvrzených případů infekce koronavirem, byl počet úmrtí za poslední den zhruba poloviční oproti datům z úterka a středy. Vláda nicméně oznámila, že od 15. června bude v Anglii v hromadné dopravě nově povinné nošení roušky.

Koronavirové statistiky se vyvíjejí optimisticky také v Itálii, kde se už pátý den v řadě denní bilance úmrtí drží pod hranicí 100. Španělské ministerstvo zdravotnictví eviduje za poslední den pět nových úmrtí pacientů s covidem-19 a 195 nově potvrzených případů nákazy. Finsko za uplynulých 24 hodin nezaznamenalo žádný nový případ, což se stalo poprvé od konce února.

V Německu je sice situace stabilizovaná, na některých místech však bilance stoupají rychleji - v dolnosaském Göttingenu kvůli tomu nejméně do neděle uzavřeli všechny školy a školky a znovu také zakázali činnost sportovním klubům. Spolkový úřad pro motorová vozidla KBA oznámil, že prodej nových osobních automobilů se v květnu kvůli meziročně snížil o 49,5 procenta a ministr hospodářství Peter Altmaier řekl, že ekonomická krize dosud nedosáhla dna.

Jinak se ale život v Evropě postupně vymaňuje z přísných opatření, což platí také pro pohyb osob mezi zeměmi. Slovensko dnes s okamžitou platností umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka a dopravci budou v následujících dnech postupně znovu vypravovat spoje, které byly přerušeny v březnu. Španělsko dnes oznámilo, že možná už 22. června zruší veškerá omezení na hranici s Francií a Portugalskem a turisty hodlá brzy vpouštět na Kanárské a Baleárské ostrovy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při nehodě dvou letadel v USA zemřeli dva lidé, šest dalších se pohřešuje

06.07.2020 13:52 Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřeli dva…

Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na…

06.07.2020 13:11 Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes…

Americké úřady zpochybňují Trumpovy výroky ohledně vývoje vakcíny

06.07.2020 09:08 Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn v neděli vznesl pochyby…

Brazílie ohlásila dalších 26.051 lidí s koronavirem

06.07.2020 08:27 Brazílie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 26.051 pozitivních nálezů na koronavirus, počet…

Související:

Právě se děje

Další zprávy