Chile začalo očkovat čtvrtou dávkou lidi nad 55 let

V Chile dnes začali zdravotníci podávat čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19 lidem starším 55 let, kteří nemají závažné zdravotní problémy. Dosud byla čtvrtá dávka určena jen lidem, kteří mají vážnou nemoc nebo výrazně oslabenou imunitu.

Chile je tak jednou z mála zemí na světě, které nabízí druhou posilovací dávku lidem jen na základě věku a nezávisle na jejich zdravotním stavu, uvedla agentura EFE.

Chile má zhruba 19 milionů obyvatel a patří k zemím s nejvyšší proočkovaností na americkém kontinentě. V posledních týdnech čelí silnému růstu počtu případů koronavirové nákazy kvůli nakažlivější variantě omikron.

Jedním z prvních lidí, kteří dnes dostali čtvrtou dávku vakcíny proti covidu-19, byl dvaasedmdesátiletý prezident Sebastián Piňera. "Doufejme, že vlna nákazy omikron, která je nyní na svých nejvyšších hodnotách v Chile, začne velmi brzy klesat," uvedl. Chilské ministerstvo zdravotnictví vyzývá k přeočkování kvůli nové vlně nákazy a také kvůli klesající ochraně vytvořené dříve podanými dávkami.

Chilské úřady dnes ohlásily přes 31.000 nových případů infekce a 73 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin. Počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 od začátku pandemie tak překročil hranici 40.000. Nákaza se v zemi prokázala u 2,4 milionu lidí. V nynější vlně ale není tlak na nemocnice tak silný jako v těch předchozích. Proto vláda neuvažuje o zavedení uzávěr či přísnějších opatření.

Očkovat čtvrtou dávkou na základě věku začal v lednu i Izrael. Poradci tamního ministerstva zdravotnictví doporučili izraelské vládě rozšířit druhé přeočkování na všechny dospělé. Několik dalších zemí nabízí druhou posilovací dávku lidem se zdravotními problémy. Opakované přeočkování ale kritizuje Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které by bylo účinnější se soustředit na očkování v zemích, kde vakcínu dostalo málo lidí.

Chile patří k premiantům v očkování proti covidu-19. Mezi osobami ve věku od tří let jich má dokončené očkování bezmála 87 procent a třetí dávku dostalo 74 procent lidí. Čtvrtou dávku začala země podávat 10. ledna.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Chile očkování

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy