Den díkůvzdání letos významně omezuje pandemie

Letošní oslavy Dne díkuvzdání jsou v USA významně poznamenané rozmachem koronavirové nákazy, která zemi sužuje již ve třetí vlně od letošního jara. Tradiční slavnostní průvod v New Yorku pořadatelé omezili pouze na krátkou událost pro televizní kamery a řada rodin se namísto setkání nad pečeným krocanem a dýňovým koláčem sejde jen virtuálně.

Mnoho Američanů však i tak nerespektuje prosby úřadů aby se vyhnuli cestování a návštěv svých blízkých a přispěli tak k pomalejšímu šíření nákazy.

Newyorský průvod s obřími nafukovacími balony ve tvaru postaviček z filmů a seriálů má už téměř staletou tradici, letos jej však pořadatelé vzhledem k situaci museli výrazně omezit. Průvod se vydal pouze na cestu o délce jednoho městského bloku namísto normálních čtyř kilometrů. Místo lidí dnes nesly balony ulicí speciálně upravená vozidla a diváci měli zakázáno události přihlížet přímo v ulicích.

Spojené státy registrují v posledních týdnech dosud nevídané počty nově nakažených a v zemi nyní začíná rychle stoupat také denní počet zemřelých s covidem-19. Stále rovněž roste počet lidí, kteří jsou kvůli těžkému průběhu nemoci v nemocnici, nyní jich je již přes 89.000.

Úřady a politici v posledních dnech opakovaně Američany vyzývají, aby letošní setkání s rodinou či přáteli oželeli, zůstali doma a tím zabránili dalšímu šíření nákazy. Podle údajů amerického Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) však podniklo cestu letadlem od pátku do středy téměř šest milionů osob. Jednalo se o nejrušnější dobu na amerických letištích od letošního března, i tak je však počet cestujících asi dvakrát menší než za normálních okolností.

Mnoho Američanů nevidělo své blízké několik měsíců a jsou proto ochotni cestu podniknout, ačkoliv vědí, že s sebou může nést určité nebezpečí. Podle průzkumu státní univerzity v Ohiu se asi 40 procent cestujících chystá zúčastnit setkání považovaného za riskantní, při němž se sejde více než deset lidí, nebo osoby žijící v různých domácnostech. Třetina z dotazovaných přitom nebude po hostech vyžadovat, aby měli přes ústa a nos roušku.

Kvůli touze strávit svátky se svými blízkými se dostal do problémů starosta města Denver Michael Hancock. Ten nejdříve vyzval Američany, aby zůstali na Den díkuvzdání doma a vyhnuli se cestování. Podle lokální stanice 9news však asi o půl hodiny později sám nasedl do letadla mířícího do státu Mississippi, kde žije jeho rodina. Za svoje jednání se následně omluvil a prohlásil, že se jednalo o "rozhodnutí, jež se zrodilo v mém srdci, ne v mé hlavě".

Prezident Donald Trump i demokrat Joe Biden, který podle projekcí nahradí Trumpa v Bílém domě, stráví svátky doma v rodinném kruhu. Biden obvykle tráví Den díkuvzdání na ostrově Nantucket u pobřeží státu Massachusetts, letos však zůstal ve svém prázdninovém domě v domovském Delawaru. Trump běžně jezdívá do svého luxusního rezortu Mar-a-Lago na Floridě, tentokrát však zůstal ve Washingtonu přičemž část dnes strávil ve svém golfovém klubu v nedaleké Virginii.

Odlišný přístup obou politiků k pandemii covidu-19 se přitom projevil i v jejich sděleních před svátky. Zatímco Biden apeloval Američany, aby podstoupili "společnou oběť" v zájmu zdraví svých spoluobčanů a zůstali doma, Trump občany vyzval, aby se sešli v domovech i ve svatostáncích a nabídli Bohu děkovnou modlitbu.

Prezident čelí kritice řady expertů, že od počátku zlehčuje rizika spojená s pandemií a že jeho okolí nerespektuje doporučení zdravotních expertů a epidemiologů, což vedlo k několika vlnám nákaz v Bílém domě. Trump a jeho tým však tvrdí, že restrikce ekonomiky a pohybu obyvatel způsobují ekonomické a psychické škody, jež převažují zdravotní rizika plynoucí s šíření covidu-19.

Související

Covid-19, ilustrační foto

Den díkůvzdání přinesl v USA relativně nízké počty nákaz a úmrtí

Počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojených s nemocí covid-19 byly ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně nižší než v předchozích dnech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) během letošního Dne díkůvzdání přibylo 1232 obětí a 110.611 pozitivních testů, deník The New York Times (NYT) hlásí 1178 nových úmrtí a přibližně 103.000 infekcí.

Více souvisejících

Den díkůvzdání (Thanksgiving) USA (Spojené státy americké) tradice, zvyky, svátky

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 2 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 2 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Trumpova manželka Melania prolomila mlčení. Se synem se bála nejhoršího

Byli jsme na pokraji zdrcující změny, vyjádřila se jménem rodiny Melania Trumpová. Manželka bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, která málokdy prolomí mlčení, se v neděli vyjádřila k neúspěšnému atentátu na svého muže. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy