Den díkůvzdání přinesl v USA relativně nízké počty nákaz a úmrtí

Počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojených s nemocí covid-19 byly ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně nižší než v předchozích dnech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) během letošního Dne díkůvzdání přibylo 1232 obětí a 110.611 pozitivních testů, deník The New York Times (NYT) hlásí 1178 nových úmrtí a přibližně 103.000 infekcí.

Nejnovější přírůstky jsou relativně nízké, neboť za úterý i středu bylo vždy hlášeno přes 2100 mrtvých, denní bilance odhalených nákaz zase v předchozích 14 dnech ani jednou nespadly pod 130.000 a ta z minulého pátku atakovala 200.000.

Nižší byl však při jednom z nejvýznamnějších amerických svátků i počet vyhodnocených testů na virus SARS-CoV-2, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která shromažďuje data ze států USA a dalších území. Za čtvrtek hlásí 1,15 milionu nových testů, zatímco průměr za posledních sedm dní činil více než 1,7 milionu.

Podle NYT Američané slavili Den díkůvzdání za "možná nejvíce ošidného momentu" v dosavadním průběhu pandemie. Přírůstky bilance obětí před ním dosahovaly nejvyšších hodnot od první poloviny května a státy napříč zemí hlásily denní či týdenní rekordy v počtech potvrzených infekcí koronavirem. Zdravotničtí profesionálové a mnozí politici se obávají dalšího zhoršení situace a obyvatele prosili, aby si rozmysleli jakékoli větší oslavy a tradiční cestování za příbuznými.

I ve čtvrtek podle The COVID Tracking Project narostl počet pacientů aktuálně hospitalizovaných s covidem-19, přičemž poprvé překonal 90.000. Televize CNN uvedla, že hospitalizace dosáhly nového maxima 17. den v řadě. Za celou dobu pandemie podle JHU americké úřady ohlásily bezmála 263.500 úmrtí spojených s nemocí z koronaviru.

Jednou z mála pozitivních zpráv je to, že ve srovnání s jarními měsíci nyní končí úmrtím výrazně menší podíl nákaz. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořily v dubnu smrtelné případy infekce 6,7 procenta celkového počtu, v září už jen 1,9 procenta. Zvýšenou efektivitu léčby v poslední době opakovaně zmiňuje americký prezident Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku zlehčuje a k novému rozmachu epidemie ve své zemi se příliš nevyjadřuje.

Podzimní vlna nejdříve udeřila na americkém středozápadě, kde už v některých státech denní počty nákaz klesají. Při přepočtu nových úmrtí a pozitivních testů jsou na tom ale státy jako Severní Dakota, Jižní Dakota či Wisconsin stále hůře než většina ostatních regionů. "Wisconsin je v tuhle chvíli ve špatném stavu a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace bez zásahu měla zlepšit," uvedly v otevřeném dopise stovky zaměstnanců zdravotnické sítě UW Health. Bez "okamžité změny" prý nemocnice nezvládnou pečovat o všechny potřebné.

Šíření covidu-19 mezitím nabíralo na intenzitě v Nevadě, Texasu, ale také New Yorku či New Jersey. Nejvyšší součty za 24hodinový úsek ve čtvrtek ohlásily Arkansas a Pensylvánie, napsal NYT.

Zároveň přicházely negativní signály o stavu ekonomiky a o finančních problémech amerických domácností. Ukazatele o situaci na pracovním trhu se tento týden opět zhoršily a správci charitativních potravinových bank z různých koutů země hlásili nárůst poptávky. Celia Coleová, která vede síť takovýchto center v Texasu, uvedla, že ve druhém nejlidnatějším státě USA se s potravinovou tísní potýká devět milionů lidí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Den díkůvzdání (Thanksgiving) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy