Den díkůvzdání přinesl v USA relativně nízké počty nákaz a úmrtí

Počty nových nákaz koronavirem a úmrtí spojených s nemocí covid-19 byly ve Spojených státech ve čtvrtek výrazně nižší než v předchozích dnech. Podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) během letošního Dne díkůvzdání přibylo 1232 obětí a 110.611 pozitivních testů, deník The New York Times (NYT) hlásí 1178 nových úmrtí a přibližně 103.000 infekcí.

Nejnovější přírůstky jsou relativně nízké, neboť za úterý i středu bylo vždy hlášeno přes 2100 mrtvých, denní bilance odhalených nákaz zase v předchozích 14 dnech ani jednou nespadly pod 130.000 a ta z minulého pátku atakovala 200.000.

Nižší byl však při jednom z nejvýznamnějších amerických svátků i počet vyhodnocených testů na virus SARS-CoV-2, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která shromažďuje data ze států USA a dalších území. Za čtvrtek hlásí 1,15 milionu nových testů, zatímco průměr za posledních sedm dní činil více než 1,7 milionu.

Podle NYT Američané slavili Den díkůvzdání za "možná nejvíce ošidného momentu" v dosavadním průběhu pandemie. Přírůstky bilance obětí před ním dosahovaly nejvyšších hodnot od první poloviny května a státy napříč zemí hlásily denní či týdenní rekordy v počtech potvrzených infekcí koronavirem. Zdravotničtí profesionálové a mnozí politici se obávají dalšího zhoršení situace a obyvatele prosili, aby si rozmysleli jakékoli větší oslavy a tradiční cestování za příbuznými.

I ve čtvrtek podle The COVID Tracking Project narostl počet pacientů aktuálně hospitalizovaných s covidem-19, přičemž poprvé překonal 90.000. Televize CNN uvedla, že hospitalizace dosáhly nového maxima 17. den v řadě. Za celou dobu pandemie podle JHU americké úřady ohlásily bezmála 263.500 úmrtí spojených s nemocí z koronaviru.

Jednou z mála pozitivních zpráv je to, že ve srovnání s jarními měsíci nyní končí úmrtím výrazně menší podíl nákaz. Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tvořily v dubnu smrtelné případy infekce 6,7 procenta celkového počtu, v září už jen 1,9 procenta. Zvýšenou efektivitu léčby v poslední době opakovaně zmiňuje americký prezident Donald Trump, který hrozbu koronaviru od počátku zlehčuje a k novému rozmachu epidemie ve své zemi se příliš nevyjadřuje.

Podzimní vlna nejdříve udeřila na americkém středozápadě, kde už v některých státech denní počty nákaz klesají. Při přepočtu nových úmrtí a pozitivních testů jsou na tom ale státy jako Severní Dakota, Jižní Dakota či Wisconsin stále hůře než většina ostatních regionů. "Wisconsin je v tuhle chvíli ve špatném stavu a nic nenasvědčuje tomu, že by se situace bez zásahu měla zlepšit," uvedly v otevřeném dopise stovky zaměstnanců zdravotnické sítě UW Health. Bez "okamžité změny" prý nemocnice nezvládnou pečovat o všechny potřebné.

Šíření covidu-19 mezitím nabíralo na intenzitě v Nevadě, Texasu, ale také New Yorku či New Jersey. Nejvyšší součty za 24hodinový úsek ve čtvrtek ohlásily Arkansas a Pensylvánie, napsal NYT.

Zároveň přicházely negativní signály o stavu ekonomiky a o finančních problémech amerických domácností. Ukazatele o situaci na pracovním trhu se tento týden opět zhoršily a správci charitativních potravinových bank z různých koutů země hlásili nárůst poptávky. Celia Coleová, která vede síť takovýchto center v Texasu, uvedla, že ve druhém nejlidnatějším státě USA se s potravinovou tísní potýká devět milionů lidí.

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Den díkůvzdání (Thanksgiving) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy