Hymnu Spojených států při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena zazpívá popová hvězda Lady Gaga a na netradičně komorním ceremoniálu příští týden vystoupí také zpěvačka a herečka Jennifer Lopezová. Oznámil to dnes štáb bývalého viceprezidenta, který se ve středu stane 46. hlavou státu. Místo tradičního inauguračního plesu se připravuje večerní televizní speciál moderovaný hercem Tomem Hanksem.
Den, kdy nový šéf Bílého domu složí prezidentskou přísahu, se letos bude od těch předchozích výrazně lišit. Hlavního ceremoniálu v sídle Kongresu se nezúčastní končící prezident, kterým je v tomto případě Donald Trump, a kvůli riziku šíření koronaviru mu nebudou přihlížet ani davy zástupců veřejnosti. Kromě pokračující epidemie covidu-19 se do inauguračních plánů promítají také obavy z dalších násilností po vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu.
Program inauguračního dne nicméně nebude bez velkých jmen showbyznysu. Kromě Lopezové a Lady Gaga, které mají vystoupit přímo v sídle Kongresu, zahrnuje také Justina Timberlakea nebo Jona Bon Joviho, kteří se objeví v 90minutovém televizním pořadu nazvaném "Oslavujeme Ameriku". Vysílat jej budě několik velkých televizních kanálů, také jej bude možné živě sledovat na sociálních sítích.
Při ceremoniálu, během něhož Biden složí přísahu, promluví i několik méně známých osobností. Tzv. slib věrnosti přednese hasička ze státu Georgia Andrea Hallová, mladá černošská básnířka Amanda Gormanová bude číst poezii a promluví také katolický kněz a metodistický kazatel.
Bidenův štáb dnes v prohlášení uvedl, že seznam hostů je odrazem "neotřesitelné vize" nastupujícího prezidenta a jeho viceprezidentky Kamaly Harrisové o "nové kapitole našeho amerického příběhu, v níž jsme Amerikou, která společně překonává hluboké neshody a výzvy stojící před naším lidem". Lady Gagu komuniké vyzdvihovalo za její prosazování práv sexuálních menšin, u Lopezové zase zmiňovalo její snahu upozorňovat na dopady pandemie na hispánské komunity v USA.
Související
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
Trump ruší všechny dokumenty a milosti podepsané automatickým perem. Právně to není možné, reagují experti
Joe Biden , Lady Gaga , Jennifer Lopezová , Prezident USA , USA (Spojené státy americké) , Washington, D.C., USA , Justin Timberlake
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
před 1 hodinou
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
před 1 hodinou
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
před 2 hodinami
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
před 2 hodinami
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
před 3 hodinami
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
před 3 hodinami
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
před 3 hodinami
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
před 4 hodinami
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
před 5 hodinami
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
před 6 hodinami
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
před 6 hodinami
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
před 7 hodinami
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
před 8 hodinami
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
před 9 hodinami
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
před 9 hodinami
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
před 10 hodinami
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
před 11 hodinami
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
před 11 hodinami
Skoky ze středního můstku nabídly překvapivé medailisty, big air vyhrála Muraseová
před 12 hodinami
Přelomový soudní proces začíná. Instagram a YouTube čelí obvinění z vytváření závislosti
V Kalifornii začal přelomový soudní proces, v němž čelí největší sociální sítě na světě obvinění z vytváření strojů na závislost. Žaloba zkoumá dopady platforem Instagram a YouTube na duševní zdraví dětí. Právní zástupce žalující strany Mark Lanier tvrdí, že společnosti tyto mechanismy navrhly záměrně, aby ovlivnily dětský mozek.
Zdroj: Libor Novák