Konec pandemie je stále daleko, varuje lékařka

NÁZOR - Sestry sloužící na jednotkách intenzivní péče a další zdravotníci "v první linii" v USA začali v pondělí dostávat vakcínu proti nemoci covid-19 od společnosti Pfizer, poukazuje Leana Wenová v komentáři pro server Washington Post. Lékařka to považuje za velký zlom v bitvě s pandemií, a to ve chvíli, kdy Spojené státy překročily milník 300 tisíc úmrtí spojených s koronavirem.

Zahájení vakcinace sice znamená, že konec pandemie máme na dohled, je ale důležité, aby lidé zprávu správně pochopili a nepřestali být ostražití, deklaruje Wenová. Jmenuje šest věcí, které lze v nadcházejících dnech a týdnech očekávat.

Více dobrých zpráv

To, že proti viru, který byl zjištěn před rokem, byla vyvinuta účinná a bezpečná vakcína, označuje autorka komentáře za pozoruhodný triumf vědy. Očekává, že americké úřady tento týden navíc vydají povolení pro nouzové použití i druhého typu vakcínu.

Navzdory zprávám, že do schvalovacího procesu se pokoušel vměšovat americký prezident Donald Trump, mohou být Američané klidní, jelikož data posuzovaly externí poradní výbory a nezávislí vědci, konstatuje lékařka. Dodává, že dosud panuje ve vědecké obci převažující konsensus, že přínos vakcín proti koronaviru převyšuje jejich teoretická rizika.

Velké vzrušení

"Svět byl minulý týden okouzlen devadesátiletou Margaret Keenanovou a jednaosmdesátiletým Williamem Shakespearem, prvními dvěma Brity, kteří dostali vakcínu proti koronaviru od Pfizeru," pokračuje Wenová. Podotýká, že v USA ale jako první přijdou na řadu zdravotníci.

Autorka komentáře věří, že videa a příspěvky na sociálních sítích informující o vakcinaci lékařů a sester z tohoto týdne posílí ve Spojených státech důvěru ve vakcínu.  

Mnoho zádrhelů

Jedná se o nejambicióznější očkovací program nejen v americké historii a poslední krok mezi tím, kdy vakcíny opustí sklad a jsou aplikovány, je z mnoha důvodů složitý, upozorňuje lékařka. Připomíná, že vakcína od Pfizeru vyžaduje výkonné mrazící jednotky a precizní harmonogram distribuce, skladování, rozmrazení a dávkování.

"Některé věci nepůjdou dobře," očekává Wenová. Nastiňuje, že může dojít k poruše nákladního vozu, jeho zpoždění kvůli počasí a narušení dodávkového harmonogramu, v důsledku čehož budou mít nemocnice méně dávek, než očekávaly - stejně tak nemusí být k dispozici dostatečný počet jehel a stříkaček.

Složitá operace probíhá ve Spojených státech na pozadí nedostatečného financování státních zdravotnických zařízení, které na očkování požadovaly 8,4 miliardy dolarů, ale zatím dostaly jen 300 milionů, a to od Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, poukazuje lékařka. Obává se, že bez rychlé akce Kongresu se úspěch bleskového vývoje vakcíny nemusí přenést do podobně rychlé distribuce, přičemž každé selhání v tomto směru zajisté povede k velkému obviňování.

Nedostatečné výrobní kapacity

Rozšířit výrobu z desítek tisíc dávek vakcíny pro klinické testy na stovky milionů kusů, které jsou potřeba pro plošný očkovací program ve Spojených státech, není lehký úkol, deklaruje autorka komentáře. Upozorňuje, že Pfizer již snížil predikce počtu vakcín, které dodá do konce roku, a to o polovinu, odvolávajíc se na problémy s dodávkami surovin.

Počet dávek, který byl v USA uvolněn tento týden, tvoří dle odhadů zhruba 1 % vakcín pro všechny obyvatele, tudíž k proočkovanosti 70 % nutné k dosažení skupinové imunity vede dlouhá cesta, uvádí Wenová. Doplňuje, že další dávky můžou být dostupné na začátku příštího roku, což ale není zdaleka jisté.

Situaci komplikuje i to, že minulý týden se ukázala nedostatečná účinnost další potenciální vakcína od společností Sanofi a GlaxoSmithKline u starých lidí - podle lékařky jde o velkou ránu.

Nečekané vedlejší účinky

"První den očkovací akce v Británii z minulého týdne prodělali dva zdravotníci vážnou alergickou reakci na vakcínu," píše Wenová. Nevylučuje, že při očkování většího množství lidí může malý počet z nich zažívat podobné či další vedlejší účinky.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Británie postupuje obezřetně a odrazuje od očkování všechny, kteří dříve zažili větší alergické reakce, nicméně americké úřady vydaly mnohem mírnější varování, konstatuje lékařka. Veřejnost by se podle ní měla připravit na velkou pozornost, kterou budou média věnovat neblahým reakcím, které ale ne vždy musí vyvolat samotná vakcína.

Vzrušené diskuze

Četné profesní a zájmové skupiny lobují za to, aby jejich členové dostali vakcínu jako další v řadě a při rozdělování vzácného materiálu bude nutné činit těžké volby, upozorňuje autorka komentáře. Podotýká, že rozhodnutí o tom, kdo bude prioritně očkován, učiní v USA jednotlivé státy a některé překvapivé volby bude nutné dobře vysvětlit, protože mnozí lidé jimi budou zajisté pobouřeni.

Již nyní zaznívají otázky, zda mají být dříve očkováni lidé žijící v příhodných podmínkách pro šíření nákazy, například vězni, nebo osoby s rizikem závažného průběhu nemoci, například senioři, případně zda je pro základní fungování společnosti důležitější pracovník na jatkách, učitel či letový steward, nastiňuje Wenová. Apeluje, aby taková rozhodnutí padla co nejdříve, jelikož za situace, kdy umírají tisíce lidí denně, aby bylo tragické, pokud by byly vakcíny připravené a jejich použití vázlo jen kvůli sporům politiků.

"Schválení vakcíny je začátek konce pandemie, ale její konec je stále daleko," zdůrazňuje lékařka. Konstatuje, že při oslavách úžasného vědeckého úspěchu nesmíme zapomínat, že nás čeká cesta plná nových překážek, které musíme překonávat s trpělivostí, obezřetností a laskavostí, chceme-li zachránit co nejvíce životů.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Pfizer

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy