Napětí roste. Otestuje KLDR balistickou střelu? Armáda USA v pohotovosti

Spojené státy se připravují na možnou severokorejskou zkoušku mezikontinentální balistické střely. Dnes o tom informovala televize Fox News. V procesu jaderného odzbrojení KLDR již několik měsíců nenastal žádný pokrok, navíc mezi Washingtonem a Pchjongjang začíná opět narůstat napětí. Severokorejský vůdce Kim Čong-un dal Američanům lhůtu do konce roku, aby změnili postoj k jednání, jinak bude země nucena hledat "jinou cestu". Podle televize CNN Severní Korea hodlá ukončit jednání s USA o denuklearizaci.

Američtí experti očekávaný test označují za vánoční dárek. KLDR totiž na počátku prosince varovala administrativu prezidenta Donalda Trumpa, že záleží jen na USA, jaký vánoční dárek od Pchjongjangu dostanou. Analytici proto vychází z předpokladu, že KLDR provede zkoušku balistické rakety, případně nukleární test.

Americký expert Victor Cha z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) si myslí, že Severní Korea je prakticky připravená k balistické zkoušce. Před zhruba týdnem oznámil Kimům režim, že na základně Sohe, kterou v minulosti využíval k vynášení raket do vesmíru, provedl "velice významný" test. Podrobnosti sice neoznámil, předpokládá se ale, že to byla statická zkouška raketového motoru.

Americký ministr obrany Mark Esper minulý týden uvedl, že USA bedlivě naslouchají zprávám o možném vánočním testu. Šéf amerického sboru náčelníků štábů Mark Milley v pátek novinářům řekl, že na nejvyšším stupni připravenosti není jen americká armáda, ale že k obraně proti jakémukoli kroku ze strany KLDR jsou nachystány i Japonsko s Jižní Koreou.

Televize CNN dnes s odvoláním na zdroj blízký severokorejskému vedení oznámila, že "vánočním dárkem" má být nastolení tvrdé linie v jednání se Spojenými státy. Denuklearizace Korejského poloostrova, na níž Washington trvá, přestane být tématem k jednání a status KLDR jako jaderné mocnosti se má upevnit, uvedla CNN.

K takovému postupu se Pchjongjang odhodlal s přihlédnutím k údajně oslabené Trumpově pozici v americké politice. Pchjongjang podle CNN už rovněž nebude trvat na zrušení sankcí a bude klást hlavní důraz na politiku soběstačnosti.

KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo v USA. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry, a rovněž potřebuje provést další letové zkoušky k ověření spolehlivosti a přesnosti střel.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Severokorejské zbraně Pentagon Kim Čong-un Mark Esper Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy