Pentagon zvažuje posílení vojsk v Sýrii, mají bránit ropná pole proti IS

Spojené státy jsou odhodlány posílit své vojenské postavení v Sýrii "o další vojenské prostředky", aby zabránily možnému převzetí ropných polí na východě země Islámským státem (IS) či jinou teroristickou organizací. S odvoláním na prohlášení nejmenovaného představitele Pentagonu o tom dnes informovala agentura Reuters. Plán dosud neodsouhlasil Bílý dům.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

Činitel, který si nepřál být jmenován, neuvedl, jaké prostředky americká armáda zvažuje do Sýrie vyslat. Jeho poznámka je však podle Reuters jasným znamením, že USA nejenže ukončily plány na úplné stažení svých jednotek ze Sýrie, ale naopak uvažují o vyslání nových vojenských kapacit, které by posílily zbytky americké armády, které v zemi dosud zůstávají.

zdroj: YouTube

Podle amerického časopisu Newsweek, který se rovněž odvolává na zdroj na americkém ministerstvu obrany, musí s tímto plánem nejprve vyslovit souhlas Bílý dům. Pentagon chce podle tohoto zdroje posílit obranu ropných vrtů o 30 tanků Abrams a další vojáky. Televize Fox News uvedla, že posily mají být vyčleněny z jednotek, které již nyní na Blízkém východě působí.

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek na twitteru napsal, že hovořil s velitelem arabsko-kurdské koalice Syrské demokratické síly (SDF) Mazlúmem Abdím a sdělil mu, že "je možná načase, aby se Kurdové začali přesouvat k ropné oblasti".

Podle agentury AP tím odkazoval na ropná pole ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. To je oblast, kterou američtí vojenští velitelé považují za klíčovou pro odražení možného opětovného vzestupu IS.

Trump sice hájí stažení téměř všech amerických vojáků ze Sýrie, ale dává opakovaně najevo, že ropné oblasti v zemi hodlají Spojené státy dál chránit. Ve středu řekl, že tam zůstane "malý počet vojáků". Činitelé Bílého domu ale zatím nechtěli komentovat Trumpovo prohlášení, že k ropným polím by se měli přesunout Kurdové. Trumpovi kritici prezidenta podezírají, že situaci v Sýrii zcela nerozumí nebo je mu tamní křehká dynamika lhostejná, píše AP.

Turecko zahájilo 9. října ofenzivu proti syrským Kurdům, když USA ohlásily stažení svých vojáků, jež byli spojenci SDF, ze severu Sýrie. Část americké armády v Sýrii se následně přesunula do sousedního Iráku, část byla ponechána na východě země v blízkosti ropných polí. Jejich udržení mimo dosah Islámského státu americká administrativa považuje za nezbytné. SDF byly klíčovým spojencem USA v boji proti IS, který dříve východosyrská ropná naleziště ovládal a plynuly mu z nich značné příjmy.

Podle Reuters Trump změkčil své původní odhodlání stáhnout veškeré americké vojáky ze Sýrie poté, co musel čelit silné kritice Kongresu, a to i z řad "svých" republikánů, že stažením ze severní Sýrie uvolnil cestu turecké invazi, posílil postavení Ruska v regionu a zvýšil riziko, že se opětovně aktivizuje Islámský stát.

Loading...
Vstupte do diskuze (42)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákeřná plicní nemoc kosí Američany. Desítky mrtvých, přes 2000 nemocných

15.11.2019 11:05 Aktualizováno Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už…

Motiv střelce z kalifornské školy je záhadou. Podle sousedů nebyl podivín

15.11.2019 10:46 Motiv střelce, který ve čtvrtek na kalifornské střední škole u Los Angeles zabil dva studenty a…

Chile kvůli protestům radikálně změní ústavu? Lidé rozhodnou v referendu

15.11.2019 10:17 Aktualizováno Chilané budou v dubnu příštího roku rozhodovat v referendu o tom, zda chtějí novou ústavu. Oznámil…

Morales se nevzdává. O pomoc chce požádat OSN, možná i papeže

15.11.2019 08:21 Bývalý bolivijský prezident Evo Morales hodlá požádat OSN a možná i papeže Františka, aby se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama