V Brazílii se již od počátku pandemie nakazilo koronavirem SARS-CoV-2 přes šest milionů lidí. Počet úmrtí se blíží 170.000. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oficiální statistiku brazilského ministerstva zdravotnictví. Brazílie je třetí zemí, kde počet nakažených překročil šest milionů, za USA a Indií. Smrtelná bilance je zde druhá nejvyšší po USA.
Brazílie je nejlidnatější zemí Latinské Ameriky, má přibližně 212 milionů obyvatel. Počet nově nakažených v zemi se po třech měsících poklesu ze svého červencového vrcholu opět začíná zvyšovat, což vyvolává obavy, že v zemi vypukla druhá vlna epidemie.
Nový koronavirus se v Brazílii objevil poprvé v únoru. V zemi byla zavedena karanténa, ale život ve velkých městech se v posledních týdnech do značné míry vrátil na téměř stejnou úroveň jako před pandemií. Bary, restaurace a obchody byly plné lidí, často bez roušek.
V posledních několika dnech pak výrazně stoupl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v Sao Paulu a Rio de Janeiru. V Riu bylo tento týden podle ministerstva zdravotnictví obsazeno 90 procent kapacity jednotek intenzivní péče ve veřejných nemocnicích.
Nejvíce nových případů Brazílie zaznamenala 29. července, a to něco málo přes 69.000, počet úmrtí se pohyboval kolem 1600. Koncem října se zdálo, že se daří virus dostat pod kontrolu, když denní počet nově nakažených v průměru klesl na 20.000 a zemřelých na 425. Tento týden do čtvrtka se průměrný počet úmrtí zvýšil na 480 a nově nakažených na 26.500.
Související
Do domu brazilského exprezidenta vtrhla policie, Bolsonara zatkla
Guyana. Země, o které řada lidí nic neví, bude brzy jednou z nejdůležitějších na světě. A nebude sama
Brazílie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
před 1 hodinou
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
před 2 hodinami
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
před 2 hodinami
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
před 2 hodinami
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
před 3 hodinami
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
před 4 hodinami
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
před 4 hodinami
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
před 4 hodinami
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
před 5 hodinami
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
před 6 hodinami
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
před 7 hodinami
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
před 7 hodinami
Japonsko svádí závod s časem. Počet mrtvých po zemětřesení roste, pod troskami zůstávají zavalení lidé
před 9 hodinami
Počasí: Extrémní vedra budou pokračovat i příští týden
včera
Netanjahu se v Bílém domě setkal s Trumpem. Neexistuje jiná možnost, než další údery proti Íránu, tvrdí
včera
Po zemětřesení v Japonsku explodovalo nákupní centrum. V troskách pohřbilo desítky lidí
včera
Zelenskyj řešil v Bílém domě střely do Patriotů. Zeptám se Putina, jestli pomáhá Íránu, prohlásil Trump
včera
1500 vězňů čekajících v Íránu na popravu zahájilo protestní hladovku. Někteří si sešili rty
včera
Policie Turka za rasistické a nenávistné komentáře stíhat nebude
včera
Zelenskyj protestujícím neustoupí. Fedorova do funkce ministra obrany nevrátí, píše ukrajinský tisk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nehodlá vrátit Mychajla Fedorova do funkce ministra obrany, a to i přes pokračující veřejné protesty. Podle zdrojů webu Kyiv Post z prezidentského prostředí považuje hlava státu odvolání dosavadního hlavního velitele ozbrojených sil Oleksandra Syrského za dostatečné ústupné gesto vůči požadavkům demonstrujících. Ochota prezidenta přistupovat na kompromisy má však své pevné hranice.
Zdroj: Libor Novák