Stovky lidí v chicagské obchodní čtvrti Magnificent Mile a dalších částech města v noci na pondělí vzaly útokem obchody. Hlášeno bylo rabování, ničení výloh a střety s policií. Policie uvedla, že zraněno bylo 13 strážníků a přes 100 lidí bylo zatčeno. Incidentu předcházela přestřelka s policii ve čtvrti South Side. Informovala o tom agentura AP.
Policejní superintendant David Brown uvedl, že "nešlo o organizovaný protest", ale o "čirou kriminalitu". Podle něj lze očekávat, že v centru do odvolání zůstanou početné policejní hlídky.
O několik hodin dříve se desítky lidí střetly s policií, když strážníci postřelili člověka v Englewoodu, asi 16 kilometrů od místa rabování. Brown uvedl, že se po nedělní přestřelce, která podle něj propukla poté, co muž vystřelil na strážníky, objevila výzva na sociálních sítích, aby lidé vytvořili kolonu aut a přijeli do obchodní čtvrti. K dalšímu napětí v Chicagu podle AP také přispěl nedělní nepravdivý příspěvek na facebooku. Šlo o video, které chybně uvádělo, že policie v Chicagu zastřelila 15letého chlapce. K dnešnímu ránu mělo video téměř 100.000 zhlédnutí.
V Magnificent Mile lidé vycházeli z obchodů s plnými taškami zboží. Dav se rozrůstal, když na místo začali další přijíždět v autech. Napříč centrem města byly vidět prázdné pokladny v obchodech a zdemolované bankomaty. Vykradeny byly také obchody dál od centra. Mnoho obchodů, které lidé vyrabovali, bylo teprve nedávno otevřeno po nepokojích v souvislosti se smrtí George Floyda při květnovém zatýkání v Minneapolisu.
Hromadná doprava do centra byla na pokyn úřadů dočasně přerušena. Zvednuty byly také mosty přes řeku, aby nebylo možné z centra vyjíždět. Přístup do centra byl obnoven o několik hodin později.
Brown uvedl, že policie více než 100 lidí zatkla a 13 strážníků bylo zraněno, jednoho z nich někdo udeřil do hlavy lahví. Strážníci se podle něj stali terčem střelby z auta, když na místě zatýkali muže, který odcházel s pokladnou. Žádný policista podle něj nebyl postřelen, ale ve vážném stavu jsou dva lidé, kteří utrpěli střelná zranění. Strážníci zabavili pět pistolí.
Starostka Lori Lightfootová také uvedla, že rabování nemělo s protesty nic společného a označila noční události za "útok" na Chicago. Zdůraznila, že rabování bylo zachyceno na bezpečnostních kamerách a že tyto záběry budou použity k trestnímu stíhání. "Viděli jsme vás a půjdeme po vás," uvedla.
Související
Trump povolal do Chicaga Národní gardu
Smrtelně postřelili českého starostu Chicaga, je tomu 90 let
chicago , Střelba v USA , Policie USA , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
před 1 hodinou
Situace se zhoršuje. Proud vypadává na většině Ukrajiny, s kritickou situací se potýkají firmy i domácnosti
před 2 hodinami
Ve škole se střílí, nahlásil učitel policii. Chtěl vyzkoušet, jaká bude reakce
před 3 hodinami
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
před 4 hodinami
K Íránu míří armáda amerických válečných lodí, oznámil Trump
před 4 hodinami
Miliony Ukrajinců čelí bezprostřední hrozbě umrznutí. Evropa obratem posílá stovky generátorů
před 5 hodinami
Jak uspokojit Trumpa? Stačila mu 70 let stará dohoda
před 6 hodinami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 6 hodinami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 7 hodinami
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 8 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 8 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 9 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 10 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 10 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 11 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
Česko by po více než 16 letech měl opět navštívit papež. Lev XIV. přijal pozvání prezidenta Petra Pavla, který v pondělí zavítal s manželkou do Vatikánu. Naposledy se do Česka vydal Benedikt XVI.
Zdroj: Jan Hrabě