Policie v USA má podezřelé v kauze úmrtí policisty v Kapitolu

Američtí vyšetřovatelé zatkli dva muže, kteří čelí obvinění z toho, že při nepokojích v sídle Kongresu z 6. ledna použili pepřový sprej proti Brianovi Sicknickovi, členovi policie zajišťující ochranu Kapitolu (USCP). Sicknick později zemřel v nemocnici. Policie však dosud neurčila, zda útok pepřovým sprejem způsobil policistovu smrt, napsala agentura AP.

George Taniose ze Západní Virginie a Juliana Khatera z Pensylvánie zatkla policie v neděli a ještě dnes by měli předstoupit před federální soud.

Vyšetřovatelé se nejprve domnívali, že Sicknick, který je jednou z pěti obětí nepokojů, zemřel po úderu hasícím přístrojem. Podle zdrojů AP seznámených s případem se však vyšetřovatelé nyní kloní k tomu, že k policistově úmrtí vedlo požití chemické dráždivé látky.

Khater je přitom zachycen na videu zveřejněném Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), jak stříká pepřový sprej na několik členů USCP včetně Sicknicka.

Na začátku ledna napadli příznivci tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa budovu Kongresu, kde zákonodárci zrovna projednávali formální stvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových volbách. Trump stále neuznává svou prohru a bez předložení důkazů svým podporovatelům tvrdí, že Biden vyhrál v důsledku volebních podvodů. Krátce před útokem na Kapitol davu svých přívrženců řekl, aby "bojovali hlava nehlava" proti údajnému pokusu "ukrást" volby, které označili experti i úřady za bezproblémové.

Policie kvůli nepokojům stíhá již přes 300 lidí a vyšetřování řady incidentů, včetně těch, jež vedly k Sicknickově smrti, stále pokračuje.

Kolem sídla Kongresu panují stále zvýšená bezpečnostní opatření, komplex budov zákonodárného sboru nadále hlídají tisíce příslušníků národní gardy a obklopují ho železné bezpečnostní ploty.

Dosud přitom není jasné, jak bude situace do budoucna vypadat při každodenním provozu. USCP podle dnešních informací serveru CNN v interním e-mailu uvedla, že chce vnější vrstvu ochranných plotů, často završených ostnatým drátem, do dvou týdnů demontovat. Namísto nich postaví na určitých místech stojany na kola ve dvou řadách, jež by zpomalily případný postup davu, který by mířil na Kapitol. Na místě chce zároveň ponechat národní gardu ještě několik týdnů po odstranění zábran a následně znovu posoudit situaci a učinit nová rozhodnutí.

USCP rovněž napsala, že kolem sídla Kongresu nadále panuje situace "zvýšené hrozby" kvůli nynějšímu politickému klimatu a nárůstu vnitřního terorismu v USA. Policisté se nejvíce obávají především útoku takzvaného "vlka samotáře", tedy člověka, který jedná na vlastní popud a není známým příslušníkem některé z extremistických skupin, jež se na lednovém útoku částečně podílely.

Nynější oplocení a zvýšená přítomnost národní gardy je velmi nepopulární mezi mnohými zákonodárci z obou hlavních politických stran, kteří v lednu hlasitě protestovali proti návrhu USCP postavit kolem Kapitolu plot natrvalo, píše CNN.

Související

Více souvisejících

Policie USA vpád Trumpových příznivců do Kapitolu (6.1.2021) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti likvidací Kachovské vodní nádrže. Zemřelo nejméně pět lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 22 minutami

před 43 minutami

před 51 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

Zdroj: ČTK

Další zprávy