Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Ministerstvo neuvedlo více informací, ale agentura AP napsala, že evropské návštěvě druhého nejvyššího amerického diplomata bude dominovat situace v Bělorusku.

Podle AP se Biegun zřejmě v litevské metropoli setká i se Svjatlanou Cichanouskou, která se v běloruských prezidentských volbách 9. srpna místo svého uvězněného manžela utkala s autoritářským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Ten vládne od roku 1994 a nynější volby podle ústřední volební komise opět vyhrál. Vzápětí ale v Bělorusku vypukly masové protivládní protesty, které stále trvají. Mnoho Bělorusů pokládá volby za zfalšované a za jejich vítězku má Cichanouskou, která pod tlakem úřadů odjela do Litvy.

Evropská unie tento týden při svém mimořádném summitu dospěla k závěru, že prezidentské volby v Bělorusku nebyly ani svobodné, ani spravedlivé; evropský blok proto jejich výsledek neuznává.

Za nesvobodné označilo běloruské volby i americké ministerstvo zahraničí a Bílý dům. Podle některých zdrojů ale nebyla reakce USA dost důrazná. Americký prezident Donald Trump tento týden prohlásil, že povolební situace v Bělorusku je "hrozná" a že USA ji bedlivě sledují. Ministr zahraničí Mike Pompeo během návštěvy ve střední Evropě minulý týden uvedl, že protestující v Bělorusku by "měli být chráněni, a ne zraňováni" a že mají právo na svobodu "stejně jako ostatní na celém světě."

Agentura AP dnes napsala, že Pompeo se letos v únoru stal prvním šéfem americké diplomacie za více než čtvrtstoletí, který navštívil Bělorusko. Setkal se s Lukašenkem či se svým protějškem Uladzimirem Makejem a propagoval mimo jiné americké energetické producenty. "Naši energetičtí producenti jsou připraveni dodat sto procent ropy za konkurenceschopné ceny," uvedl tehdy v Bělorusku Pompeo.

Související

Stephen Biegun

Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku

Washington nemá žádné náznaky toho, že by se Rusko chystalo vojensky zasáhnout v sousedním Bělorusku, zmítaném protesty proti zfalšování voleb a setrvání prezidenta Alexandra Lukašenka u moci. V Litvě to dnes prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Vyzval současně Minsk k propuštění všech politických vězňů a odsoudil porušování lidských práv v Bělorusku, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Stephen Biegun (diplomat) USA (Spojené státy americké) Rusko Litva Ukrajina OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) Svjatlana Cichanouská volby v Bělorusku Bělorusko

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC Prohlédněte si galerii

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal

Zájemci o členství se sbližují s Evropskou unií. Osobní kontakt proběhl dokonce mezi srbským a ukrajinským prezidentem. Přesto, že Srbové mají dlouhodobě velice dobré vztahy s Ruskem. Účast k velkému zklamání pořadatelů na poslední chvíli odvolal turecký prezident. V odpoledních hodinách započalo jednání Arménie s Ázerbájdžánem za francouzské, německé a eurounijní mediace.

před 3 hodinami

63. Zlín Film Festival Prohlédněte si galerii

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"

Na 63. ročníku Zlín Film Festivalu se diváci mohou těšit na neuvěřitelnou nabídku 295 filmů z více než 50 zemí světa. Tento prestižní filmový festival, který se koná v Zlíně, nabídne bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Od dnešního dne se do Zlína sjíždějí významné osobnosti z filmové branže, které přijely oslavit tuto událost. Vrcholem večera bude slavnostní předání Zlatého střevíčku, který obdrží herec Pavel Nový. Festival se koná v termínu od 1. do 7. června, takže návštěvníci mají celý týden na to, aby se ponořili do světa filmového umění.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Flakpanzer Gepard je německý samohybný protiletadlový systém (SPAAG) osazený dvojicí 35mm kanónů Oerlikon

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu

Americká společnost Global Military Products podepsala smlouvu s americkým ministerstvem obrany, která jí přiděluje kontrakt v hodnotě přesahující 118 milionů dolarů na nákup a dodávku samohybných protiletadlových systémů Gepard do Ukrajiny. Informovala Evropská pravda s odkazem na zprávu Pentagonu.

před 4 hodinami

Česká národní banka

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték

Dnes se Bankovní rada České národní banky sešla k projednání Zprávy o finanční stabilitě pro jaro 2023, která hodnotí stav a odolnost domácího finančního sektoru vůči nepříznivým vlivům. Tato zpráva posloužila jako východisko pro stanovení makroobezřetnostní politiky, která se zaměřuje na řízení rizik a stabilitu finančního systému. Hlavními nástroji této politiky jsou určování kapitálových rezerv bank a stanovení maximálních limitů pro poskytování spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnými nemovitostmi. ČNB to uvedla na svém webu.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy