Biegun: USA nemají informace ohledně ruské intervence v Bělorusku

Washington nemá žádné náznaky toho, že by se Rusko chystalo vojensky zasáhnout v sousedním Bělorusku, zmítaném protesty proti zfalšování voleb a setrvání prezidenta Alexandra Lukašenka u moci. V Litvě to dnes prohlásil náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun. Vyzval současně Minsk k propuštění všech politických vězňů a odsoudil porušování lidských práv v Bělorusku, uvedla agentura Reuters.

"Bylo by to (ruská intervence) samozřejmě velmi nevítané, ale nemáme žádné náznaky kromě některých veřejných vyjádření, které jsme slyšeli," řekl významný americký diplomat v litevském hlavním městě Vilniusu poté, co se setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Biegun podle agentury TASS uvedl, že americké služby nemají informace, že by Rusko mohlo vpadnout na běloruské území.

Cichanouská na setkání s americkým diplomatem potvrdila připravenost k dialogu s běloruským vedením o předání moci a pokojném urovnání krize. "Vždy jsme říkali, že jsme připraveni k dialogu a že usilujeme o pokojné urovnání. Jsme otevřeni vůči mezinárodnímu zprostředkování dialogu. Také požadujeme nestranné vyšetření zločinů, spáchaných běloruskými úřady proti vlastnímu národu," uvedla Cichanouská podle prohlášení svého štábu, ze kterého citovala agentura TASS.

Sviatlana Tsikhanouskaya met with US Deputy Secretary of State Stephen Biegun BEFORE his visit to Moscow. pic.twitter.com/BlKwS2Ykgm

— Franak Viačorka (@franakviacorka) August 24, 2020

"Současně vyzýváme všechny země, aby respektovaly svrchovanost a územní celistvost Běloruska. Jen běloruský lid rozhodne o své budoucnosti v nových spravedlivých a svobodných volbách," zdůraznila opoziční vůdkyně. V jednání s Biegunem zdůraznila, že volby z 9. srpna nebyly ani svobodné, ani spravedlivé, a Lukašenko se netěší podpoře Bělorusů ani mezinárodního společenství. "Každým dnem, kdy odmítá přijmout vůli svého lidu, jen prodlužuje a prohlubuje krizi," dodala.

Biegunova cesta do Litvy, které sousedí s Běloruskem, signalizuje větší roli USA ve snaze urovnat krizi v Bělorusku, usoudil Reuters. O Bělorusku, jakož i o kontrole zbrojení a Severní Koreji, má náměstek hovořit také při své nadcházející návštěvě Moskvy, kam se vydá z Vilniusu.

Protesty v Bělorusku propukly po prezidentských volbách 9. srpna, které podle úřadů pošesté vyhrál Lukašenko, tentokráte s více než 80 procenty hlasů, zatímco opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská získala deset procent. Hodně Bělorusů pokládá průběh voleb i tento výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako Evropská unie, výsledek neuznává. Protesty, které nepotlačily ani brutální policejní zákroky v prvních dnech po volbách, pokračují třetí týden.

Související

Stephen Biegun

Pompeův náměstek Biegun jede do Ruska, Litvy a na Ukrajinu

Náměstek amerického ministra zahraničí Stephen Biegun navštíví příští týden od 24. srpna Litvu, Rusko a Ukrajinu, kde bude jednat o regionálních i mezinárodních otázkách. Ve čtvrtek 27. srpna pak bude ve Vídni se svými protějšky z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) jednat o regionální bezpečnosti a lidských právech. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničí USA.

Více souvisejících

Stephen Biegun (diplomat) Litva Rusko Bělorusko Svjatlana Cichanouská USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy