Svjatlana Cichanouská

Svjatlana Cichanouská

Běloruský soud odsoudil Cichanouskou k 15 letům vězení

Běloruský soud dnes vynesl verdikt nad opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a uložil jí 15 let vězení. Někdejší opoziční kandidátka na prezidentku žije v litevském exilu a soudní proces se konal v její nepřítomnosti. 
Svjatlana Cichanouská

Pro Cichanouskou chce prokurátor 19 let, ona soud označila za pomstu režimu

Běloruská prokuratura žádá pro opoziční předáky Svjatlanu Cichanouskou a Pavla Latušku 19 let vězení. Pro další tři obžalované v případu požaduje 12 let za mřížemi. Informovala o tom dnes běloruská státní agentura Belta, podle níž prokurátor viní obžalované mimo jiné ze spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, připomněl server Meduza. 
Svjatlana Cichanouská

Cichanouskou soudí v nepřítomnosti v Bělorusku

V Minsku dnes začal soud s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a čtyřmi dalšími opozičními předáky, kteří jsou obžalováni mimo jiné z vlastizrady, vytvoření extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, napsal server Zerkalo a dodal, že Cichanouská se právě účastní Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. USA dnes vůči Bělorusku přijaly nové sankce.
Svjatlana Cichanouská

Cichanouská označila proces, který proběhne v její nepřítomnosti, za frašku a pomstu Lukašenka

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes označila proces, který s ní v úterý začíná v její nepřítomnosti v Minsku, za frašku a pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Uvedla to v rozhovoru s agenturou AFP ve švýcarském Davosu, kde se účastní Světového ekonomického fóra. Cichanouská podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) čelí společně s dalšími lidmi obviněním z vlastizrady nebo spiknutí za účelem uchvácení moci.
Svjatlana Cichanouská

Cichanouská vyzvala k tvrdším sankcím proti Putinovu Rusku

K silnějším sankcím proti režimu ruského prezidenta Vladimira Putina a k podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi, dnes vyzvala běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Uvedla to v projevu na konferenci o ruské hybridní válce proti demokratickému světu, která se dnes dopoledne konala v Praze.
Svjatlana Cichanouská

Fiala se sešel s Cichanouskou, odsoudili Lukašenkovu podporu ruské agresi

Premiér Petr Fiala (ODS) s hlavní představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou odsoudili podporu, kterou běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašensko poskytuje Rusku při jeho agresi vůči Ukrajině. Fiala to dnes uvedl na twitteru po setkání s Cichanouskou. Podpořil také záměr vytvořit v Česku kancelář běloruské opozice.
Svjatlana Cichanouská

Bělorusko je v podstatě okupováno Ruskem, řekla Cichanouská v Bruselu

Bělorusko je v podstatě okupováno Ruskem a běloruský prezident Alexandr Lukašenko nemá pod kontrolou ruská vojska, která se v Bělorusku pohybují. Tvrdí to hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Po jednání s ministry zahraničí Evropské unie v Bruselu dnes vyzvala členské státy sedmadvacítky k dalšímu tlaku na běloruský režim. Řekla to v rozhovoru s agenturou AFP. S Cichanouskou se setkal i český ministr zahraničí Jan Lipavský, který podpořil opozici.
Svjatlana Cichanouská

Ukrajina má právo reagovat na vzdušné údery z Běloruska útokem, míní Cichanouská

Ukrajina by byla v právu, kdyby zareagovala útokem na vzdušné údery z běloruského území, kterým od začátky ruské invaze čelí. Zpravodajskému portálu Ukrajinska pravda to řekla hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Podtrhla, že přestože režim v Minsku propůjčuje Rusku běloruské území k útokům na Ukrajině, mnozí Bělorusové proti válce na Ukrajině protestovali a snaží se jí zabránit.
Svjatlana Cichanouská

Cichanouská lituje, že nemohla na setkání EPC

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes vyjádřila politování nad tím, že zástupci běloruské opozice nebyli přizváni na čtvrteční zasedání Evropského politického společenství (EPC) v Praze. Na prvním setkání v novém formátu se sešly přes čtyři desítky evropských státníků, pozvání nedostaly Rusko ani Bělorusko.
Svjatlana Cichanouská

Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou

Prezident Miloš Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Na twitteru a webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj podpořil uvolnění vízových restrikcí pro běloruské studenty a zkritizoval odsouzení politických vězňů v Bělorusku. Podpořil také vytvoření běloruského domu v Praze.
Svjatlana Cichanouská

Na pozvání Knihovny Václava Havla přijede běloruská aktivistka Cichanouská

Běloruská politička a aktivistka Svjatlana Cichanouská a britský odborník na výzkum dezinformací Peter Pomerantsev budou příští týden hosty Evropských dialogů Václava Havla. Ve dnech 10. a 12. května budou v Praze a Brně diskutovat s českými specialisty a intelektuály na mezinárodní konferenci Knihovny Václava Havla Pravda a demokracie. Knihovna to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Svjatlana Cichanouská

Bělorusko chce zavést trest smrti za čin, pro který je stíhána i Cichanouská

Běloruský parlament přijal návrh novely zákona, která předpokládá uložení trestu smrti za pokus o spáchání teroristického činu v případě, že soud shledá určité přitěžující okolnosti. Na základě článku, který má novela rozšířit, běloruské úřady stíhají například kandidátku na prezidentský úřad v minulých běloruských volbách Svjatlanu Cichanouskou a další zástupce opozice, uvedl internetový portál Meduza.
Svjatlana Cichanouská

Bělorusko poslalo manžela Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení

Běloruský soud dnes poslal blogera a manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské na 18 let do vězení za přípravu a organizaci hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Informovala o tom běloruská státní tisková agentura BelTA. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu. Tribunál dnes odsoudil k dlouholetým trestům rovněž pět dalších opozičních aktivistů a kritiků běloruského režimu. Západ verdikty odsoudil.
Jakub Kulhánek

Dnešní odsouzení manžela Cichanouské označil Kulhánek za opovrženíhodné

Dnešní odsouzení manžela vůdkyně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské k 18 letům vězení a uložení dlouholetých trestů dalším pěti opozičním aktivistům a kritikům režimu označil český ministr zahraničních věcí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD) za opovrženíhodné. Na twitteru uvedl, že Evropská unie by měla připravit další sankce. Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) připomíná rozsudek praktiky totalitních 50. let v Československu.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 56 minutami

před 57 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy