PŮVODNÍ ZPRÁVA | Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Situace se podle Tichanovské od roku 2020 změnila. „Odpor proti diktatuře je stále živý, ale není vidět v takové míře jako během protestů v roce 2020. Režim tvrdými represemi potlačil téměř veškerou občanskou společnost a politická hnutí. Mnoho aktivistů, novinářů i běžných občanů bylo zatčeno nebo donuceno k útěku,“ popsala pro EuroZprávy.cz.

Opozice tak působí především v „ilegalitě“ a dopouští se drobných projevů odporu, mezi něž patří sabotáže a informační kampaně. „Skupiny jako Kybernetičtí partyzáni pokračují v tajném boji,“ přiblížila lídryně běloruské opozice.

Represe podle Tichanovské neustále sílí. „Navzdory těmto snahám politická svoboda neexistuje – neexistuje právní stát a lidé žijí v neustálém strachu ze svévolného zatýkání. Stále jsme svědky toho, že represe neustále sílí, což je známkou strachu režimu z jakéhokoli organizovaného odporu,“ zdůraznila.

Lidé z opozice, kteří se dostanou do vězení, čelí velmi špatné situaci. „Situace v běloruských věznicích je otřesná. Političtí vězni jsou mučeni, drženi v izolaci a jsou jim odpírána základní lidská práva, jako je lékařská péče. Slyšíme příběhy o vězních, kteří pomalu umírají kvůli nedostatku léčby, řádné stravy a nehygienickým podmínkám,“ shrnula Tichanovská.

Vypočítala, že jich nejméně šest zemřelo. „A obáváme se, že mohou zemřít další. Vězni žijí v psychických a fyzických mukách a rodiny často ani nevědí, zda jsou jejich blízcí naživu,“ podotkla.

Trpí také rodiny politických vězňů. „Pro rodiny venku je to také mučení. Dokonce i ti, kteří jsou po dlouhých trestech propuštěni, potřebují po prožití této strašné zkoušky nutně rehabilitovat,“ uvedla Tichanovská.

Obává se, že neexistuje naděje na proměnu současného režimu. „Neděláme si žádné naděje, že by se současný režim změnil, navzdory všem pokusům o zlepšení svého obrazu, aby zmírnil tlak sankcí. Tento režim postrádá jakoukoli legitimitu a nelze mu věřit – dopustil se zločinů proti našemu lidu a podílí se na ruské agresi proti Ukrajině,“ upozornila.

Podle ní musí být režim Alexandra Lukašenka hnán k odpovědnosti. „Věřím však, že skutečná změna nastane, až tento režim padne a bude nahrazen demokraticky zvolenou vládou prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb,“ poznamenala.

V řadě ohledů ale už režim oslabuje. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ dodala Tichanovská.

Přiblížila, že ke zhroucení takových diktatur dochází rychle a nečekaně. „A až tento okamžik nastane, musíme být připraveni. Pokračujeme v boji a já stále doufám, že demokratická změna je na dosah. Tato změna však závisí na solidaritě a tlaku mezinárodního společenství,“ uzavřela.

Tichanovská je běloruská opoziční politička a aktivistka, která se stala prominentní postavou odporu proti režimu Alexandra Lukašenka. Původně byla učitelkou angličtiny a němčiny a vedla skromný rodinný život. Do politiky vstoupila poté, co byl její manžel, Sergej Tichanovský, který kandidoval na prezidenta, uvězněn běloruskými úřady v roce 2020.

Rozhodla se kandidovat na prezidentku místo něj a rychle získala masivní podporu jako představitelka demokratického hnutí. Ve volbách v roce 2020 čelila Lukašenkovi, který tvrdil, že volby vyhrál, zatímco mezinárodní pozorovatelé a opozice volby označili za zfalšované. Protesty proti režimu následovaly po celé zemi.

Následně byla nucena opustit Bělorusko kvůli obavám o svou bezpečnost a bezpečnost své rodiny. Od té doby žije v exilu, zejména v Litvě, a pokračuje ve své práci jako jedna z hlavních představitelek běloruské opozice. Stala se mezinárodně uznávanou osobností, která se setkává s politickými vůdci po celém světě a prosazuje sankce proti Lukašenkovu režimu.

Související

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Lukašenkova vláda je u konce? Prestižní deník má o výsledku voleb jasno

NÁZOR - Alexandr Lukašenko, který vládne Bělorusku od roku 1994, přičemž netoleruje kritické a opoziční názory, jde do nedělních voleb se stejnými, unavujícími autoritářskými metodami, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník dodává, že Lukašenko ovšem nedokáže potlačit poslední vývoj ve své zemi.

Více souvisejících

Světlana Tichanovská (běloruská politička) Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

včera

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

včera

včera

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

včera

včera

včera

včera

28. března 2025 22:08

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy