Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla.
Situace se podle Tichanovské od roku 2020 změnila. „Odpor proti diktatuře je stále živý, ale není vidět v takové míře jako během protestů v roce 2020. Režim tvrdými represemi potlačil téměř veškerou občanskou společnost a politická hnutí. Mnoho aktivistů, novinářů i běžných občanů bylo zatčeno nebo donuceno k útěku,“ popsala pro EuroZprávy.cz.
Opozice tak působí především v „ilegalitě“ a dopouští se drobných projevů odporu, mezi něž patří sabotáže a informační kampaně. „Skupiny jako Kybernetičtí partyzáni pokračují v tajném boji,“ přiblížila lídryně běloruské opozice.
Represe podle Tichanovské neustále sílí. „Navzdory těmto snahám politická svoboda neexistuje – neexistuje právní stát a lidé žijí v neustálém strachu ze svévolného zatýkání. Stále jsme svědky toho, že represe neustále sílí, což je známkou strachu režimu z jakéhokoli organizovaného odporu,“ zdůraznila.
Lidé z opozice, kteří se dostanou do vězení, čelí velmi špatné situaci. „Situace v běloruských věznicích je otřesná. Političtí vězni jsou mučeni, drženi v izolaci a jsou jim odpírána základní lidská práva, jako je lékařská péče. Slyšíme příběhy o vězních, kteří pomalu umírají kvůli nedostatku léčby, řádné stravy a nehygienickým podmínkám,“ shrnula Tichanovská.
Vypočítala, že jich nejméně šest zemřelo. „A obáváme se, že mohou zemřít další. Vězni žijí v psychických a fyzických mukách a rodiny často ani nevědí, zda jsou jejich blízcí naživu,“ podotkla.
Trpí také rodiny politických vězňů. „Pro rodiny venku je to také mučení. Dokonce i ti, kteří jsou po dlouhých trestech propuštěni, potřebují po prožití této strašné zkoušky nutně rehabilitovat,“ uvedla Tichanovská.
Obává se, že neexistuje naděje na proměnu současného režimu. „Neděláme si žádné naděje, že by se současný režim změnil, navzdory všem pokusům o zlepšení svého obrazu, aby zmírnil tlak sankcí. Tento režim postrádá jakoukoli legitimitu a nelze mu věřit – dopustil se zločinů proti našemu lidu a podílí se na ruské agresi proti Ukrajině,“ upozornila.
Podle ní musí být režim Alexandra Lukašenka hnán k odpovědnosti. „Věřím však, že skutečná změna nastane, až tento režim padne a bude nahrazen demokraticky zvolenou vládou prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb,“ poznamenala.
V řadě ohledů ale už režim oslabuje. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ dodala Tichanovská.
Přiblížila, že ke zhroucení takových diktatur dochází rychle a nečekaně. „A až tento okamžik nastane, musíme být připraveni. Pokračujeme v boji a já stále doufám, že demokratická změna je na dosah. Tato změna však závisí na solidaritě a tlaku mezinárodního společenství,“ uzavřela.
Tichanovská je běloruská opoziční politička a aktivistka, která se stala prominentní postavou odporu proti režimu Alexandra Lukašenka. Původně byla učitelkou angličtiny a němčiny a vedla skromný rodinný život. Do politiky vstoupila poté, co byl její manžel, Sergej Tichanovský, který kandidoval na prezidenta, uvězněn běloruskými úřady v roce 2020.
Rozhodla se kandidovat na prezidentku místo něj a rychle získala masivní podporu jako představitelka demokratického hnutí. Ve volbách v roce 2020 čelila Lukašenkovi, který tvrdil, že volby vyhrál, zatímco mezinárodní pozorovatelé a opozice volby označili za zfalšované. Protesty proti režimu následovaly po celé zemi.
Následně byla nucena opustit Bělorusko kvůli obavám o svou bezpečnost a bezpečnost své rodiny. Od té doby žije v exilu, zejména v Litvě, a pokračuje ve své práci jako jedna z hlavních představitelek běloruské opozice. Stala se mezinárodně uznávanou osobností, která se setkává s politickými vůdci po celém světě a prosazuje sankce proti Lukašenkovu režimu.
Související
Lukašenkova vláda je u konce? Prestižní deník má o výsledku voleb jasno
Světlana Tichanovská (běloruská politička) , Svjatlana Cichanouská , Bělorusko
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 43 minutami
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 1 hodinou
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 2 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 2 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 4 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 4 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 5 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 7 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 7 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
včera
Policie definitivně uzavřela případ úmrtí populárního herce Karla Heřmánka
Policie definitivně uzavřela případ loňské smrti populárního herce Karla Heřmánka. K trestnému činu podle vyšetřovatelů nedošlo. Heřmánek zemřel na konci srpna na střelnici na Příbramsku. Bylo mu 76 let.
Zdroj: Jan Hrabě