PŮVODNÍ ZPRÁVA | Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Situace se podle Tichanovské od roku 2020 změnila. „Odpor proti diktatuře je stále živý, ale není vidět v takové míře jako během protestů v roce 2020. Režim tvrdými represemi potlačil téměř veškerou občanskou společnost a politická hnutí. Mnoho aktivistů, novinářů i běžných občanů bylo zatčeno nebo donuceno k útěku,“ popsala pro EuroZprávy.cz.

Opozice tak působí především v „ilegalitě“ a dopouští se drobných projevů odporu, mezi něž patří sabotáže a informační kampaně. „Skupiny jako Kybernetičtí partyzáni pokračují v tajném boji,“ přiblížila lídryně běloruské opozice.

Represe podle Tichanovské neustále sílí. „Navzdory těmto snahám politická svoboda neexistuje – neexistuje právní stát a lidé žijí v neustálém strachu ze svévolného zatýkání. Stále jsme svědky toho, že represe neustále sílí, což je známkou strachu režimu z jakéhokoli organizovaného odporu,“ zdůraznila.

Lidé z opozice, kteří se dostanou do vězení, čelí velmi špatné situaci. „Situace v běloruských věznicích je otřesná. Političtí vězni jsou mučeni, drženi v izolaci a jsou jim odpírána základní lidská práva, jako je lékařská péče. Slyšíme příběhy o vězních, kteří pomalu umírají kvůli nedostatku léčby, řádné stravy a nehygienickým podmínkám,“ shrnula Tichanovská.

Vypočítala, že jich nejméně šest zemřelo. „A obáváme se, že mohou zemřít další. Vězni žijí v psychických a fyzických mukách a rodiny často ani nevědí, zda jsou jejich blízcí naživu,“ podotkla.

Trpí také rodiny politických vězňů. „Pro rodiny venku je to také mučení. Dokonce i ti, kteří jsou po dlouhých trestech propuštěni, potřebují po prožití této strašné zkoušky nutně rehabilitovat,“ uvedla Tichanovská.

Obává se, že neexistuje naděje na proměnu současného režimu. „Neděláme si žádné naděje, že by se současný režim změnil, navzdory všem pokusům o zlepšení svého obrazu, aby zmírnil tlak sankcí. Tento režim postrádá jakoukoli legitimitu a nelze mu věřit – dopustil se zločinů proti našemu lidu a podílí se na ruské agresi proti Ukrajině,“ upozornila.

Podle ní musí být režim Alexandra Lukašenka hnán k odpovědnosti. „Věřím však, že skutečná změna nastane, až tento režim padne a bude nahrazen demokraticky zvolenou vládou prostřednictvím svobodných a spravedlivých voleb,“ poznamenala.

V řadě ohledů ale už režim oslabuje. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ dodala Tichanovská.

Přiblížila, že ke zhroucení takových diktatur dochází rychle a nečekaně. „A až tento okamžik nastane, musíme být připraveni. Pokračujeme v boji a já stále doufám, že demokratická změna je na dosah. Tato změna však závisí na solidaritě a tlaku mezinárodního společenství,“ uzavřela.

Tichanovská je běloruská opoziční politička a aktivistka, která se stala prominentní postavou odporu proti režimu Alexandra Lukašenka. Původně byla učitelkou angličtiny a němčiny a vedla skromný rodinný život. Do politiky vstoupila poté, co byl její manžel, Sergej Tichanovský, který kandidoval na prezidenta, uvězněn běloruskými úřady v roce 2020.

Rozhodla se kandidovat na prezidentku místo něj a rychle získala masivní podporu jako představitelka demokratického hnutí. Ve volbách v roce 2020 čelila Lukašenkovi, který tvrdil, že volby vyhrál, zatímco mezinárodní pozorovatelé a opozice volby označili za zfalšované. Protesty proti režimu následovaly po celé zemi.

Následně byla nucena opustit Bělorusko kvůli obavám o svou bezpečnost a bezpečnost své rodiny. Od té doby žije v exilu, zejména v Litvě, a pokračuje ve své práci jako jedna z hlavních představitelek běloruské opozice. Stala se mezinárodně uznávanou osobností, která se setkává s politickými vůdci po celém světě a prosazuje sankce proti Lukašenkovu režimu.

Související

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko

Lukašenkova vláda je u konce? Prestižní deník má o výsledku voleb jasno

NÁZOR - Alexandr Lukašenko, který vládne Bělorusku od roku 1994, přičemž netoleruje kritické a opoziční názory, jde do nedělních voleb se stejnými, unavujícími autoritářskými metodami, deklaruje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník dodává, že Lukašenko ovšem nedokáže potlačit poslední vývoj ve své zemi.

Více souvisejících

Světlana Tichanovská (běloruská politička) Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Po povodních je pod vodou 35 obcí. Rakušan jim slíbil pomoc s volbami

Ministerstvo vnitra aktivně spolupracuje se starosty a hledá řešení neobvyklých podmínek v zaplavených oblastech. Poskytuje jim konkrétní podporu, aby zajistili nadcházející volby. Ministr vnitra Vít Rakušan ve Sněmovně zdůraznil, že stát pomůže s tím, co obce nebudou schopny zvládnout samy. 

včera

Petr Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi potrvá roky, prohlásil Pavel

Obnova oblastí zasažených ničivými povodněmi bude podle prezidenta Petra Pavla trvat měsíce až roky, a vláda by měla výrazně podpořit starosty, nejen finančně, ale i v souvislosti s blížícími se volbami, které proběhnou o nadcházejícím víkendu. Prezident to uvedl po návštěvě severní Moravy a Slezska, kde si prohlédl škody způsobené povodněmi v Bohumíně, Opavě, Krnově, Mikulovicích a Jeseníku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

důchody

Důchody se od příštího roku zvýší. Poroste i minimální mzda, zavede se jedna superdávka

Vláda dnes na základě příslušných statistických údajů schválila řádnou valorizaci důchodů pro příští rok. Od ledna 2025 se tedy zvýší všechny důchody, tedy nejen starobní, ale i invalidní a pozůstalostní. Průměrný starobní důchod se zvýší o 358 Kč a dosáhne tak hodnoty 21 080 Kč. Současně platí, že za posledních 10 let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael stanovil nový cíl válečného tažení v Pásmu Gazy

Izrael rozšířil své válečné cíle v Pásmu Gazy o zajištění návratu obyvatel do obcí na severu Izraele, které byly evakuovány kvůli útokům libanonského radikálního hnutí Hizballáh. O tomto kroku informovala kancelář izraelského premiéra, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Putin nařídil armádě, aby byla druhou největší na světě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí nařídil navýšení počtu vojáků v ruských ozbrojených silách o 180 000, čímž jejich celkový počet dosáhne 1,5 milionu. Příslušný dekret, zveřejněný na oficiálních stránkách, vstoupí v platnost 1. prosince. Uvedla to agentura Reuters s tím, že Putin chce mít po Číně druhou největší armádu na světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy