Co se stane po smrti Lukašenka? Bělorusové se připravují, Západ neví, Rusko má plán

Zprávy o zdravotních problémech běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka otevřely cestu spekulacím o tom, co se stane po jeho smrti. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská tvrdí, že je na místě začít se na to připravovat, uvedla pro litevskou veřejnoprávní televizi LRT. Ale ačkoliv z úst Bělorusů zaznívá touha po svobodě získané za podpory Západu, podle expertů Evropská unie žádný plán nemá, zatímco Rusko ano.

Běloruská lídryně opozice Svjatlana Cichanouská před několika dny napsala, že je potřeba se připravit "na jakýkoli scénář". Uvedla to v návaznosti na zvěsti o zdravotním stavu Alexandra Lukašenka, který má blíže neupřesněné problémy. Spekulace se posléze ukázaly jako pravdivé.

Podle serveru Naša Niva měl Lukašenko problémy už během přehlídky v Moskvě při oslavách konce války. Ve tváři měl zhroucený výraz a po přehlídce nebyl schopen s Putinem a dalšími státníky dojít ujít ani 300 metrů k hrobu neznámého vojína v Alexandrovském sadu.

Podle dohadů běloruský vůdce onemocněl ještě dříve, než odletěl do Moskvy, a na oslavách na Rudém náměstí musel být přítomen z donucení. Už několik dní předtím se totiž neobjevoval na veřejnosti a po přehlídce byl naposledy spatřen v Minsku, kdy u příležitosti Dne vítězství položil květiny.

Běloruská média se sice pokusila tvrzení vyvrátit a zveřejnila fotografii, která ukazuje Lukašenka na návštěvě velitelství letectva a protivzdušné obrany. Podle serveru Naša Niva na ní ale má Lukašenko ovázanou ruku, ale jinou než v Moskvě. Jeho zdravotní stav tak může vyžadovat napojení na kapačky.

Ruská Státní duma ale informace o Lukašenkově nemoci nakonec potvrdila. "Není to nic nadpřirozeného, není to covid. Ten člověk prostě onemocněl. Navzdory skutečnosti, že onemocněl, považoval za svou povinnost přijet do Moskvy a večer téhož dne uspořádal akce v Minsku. Asi si potřebuje odpočinout, to je všechno," uvedl Konstantin Zatulin, první místopředseda výboru ruské Státní dumy pro záležitosti Společenství nezávislých států (SNS).

Co je Lukašenkovi je záhadou

Zatím není zřejmě, o jakou nemoc se jedná a jak vážný je jeho stav. Podle některých spekulací Lukašenka paralyzují problémy se zády a potřeboval by na Západě podstoupit operaci, kterou ale kvůli sankcím nelze realizovat. Některá média dokonce tvrdí, že jeho nemoc je vážná, že prodělal infarkt či dokonce že je po smrti. Žádnou z těchto informací se ale nepodařilo potvrdit.

Náznaky ale ukazují, že o běžnou nemoc se jednat nemusí. Podle bulvárního serveru Daily Mail údajně Putina dokonce požádal o pomoc a chtěl, aby mu zajistil dopravu. Nepotvrzené informace ze sociálních sítí navíc uváděly, že krátce po přehlídce Lukašenko odletěl zpět do vlasti, přičemž ho měla cestou doprovázet sanitka. Jeden z vůdců běloruské opozice, Pavel Latuško, pro změnu, tvrdí, že Lukašenko má vážnou virovou infekci, uvedl server Baltic News Network.

Opozice má připravených šest akčních plánů 

Ačkoliv není jisté, co přesně Lukašenkovi je, a všechny popisy jeho údajných onemocnění jsou v zásadě spekulacemi, běloruská opozice se připravuje na vidinu konce jeho diktátorského režimu. 

Alexandr Dabravolskij, poradce Cichanouské, podle LRT uvedl, že pokud by Lukašenko náhle zemře nebo se stane neschopným vládnout, opozice aktivuje jeden ze šesti akčních plánů. 

"Musíme v Bělorusku navázat kontakt s těmi, kteří jsou připraveni bojovat. Musíme navázat kontakt s těmi, kteří se snaží přinést změnu, s politiky. V podstatě máme 'plán na vítězství', ale nevíme, jak by fungoval. Je jasné, že musíme přemýšlet o nových volbách, o tom, jak zajistit více či méně stabilní ekonomiku a chránit se před jakýmkoli revanšismem," uvedl.

"V okamžiku, kdy Lukašenko odejde, vypukne v režimu chaos. Může vypuknout boj o moc. Nevím, zda Rusko znovu zasáhne, ale určitě to nebude stačit k tomu, aby se do čela země dostal jiný vůdce," míní Cichanouská. Podle ní bude pro každého nástupce klíčová podpora veřejnosti, protože sami Bělorusové chtějí především svobodné a spravedlivé volby.

Podle politického analytika Vytise Jurkonise je ale "Lukašenkův režim" mnohem víc než jen vláda jednoho člověka. Expert podotýká, že běloruský vůdce je podporován mocenskými strukturami a firmami. A ve finále i ruskou vládou.

Na Lukašenkův odchod se podle něj musí připravit celá EU. "Musíme více přemýšlet o tom, co děláme. Jak se připravujeme? Jak se připravují demokraté? Obávám se, že je velmi pravděpodobné, že ani demokraté, ani mezinárodní společenství nejsou na takovou událost připraveni," myslí si.

Litevský europoslanec Juozas Olekas tvrdí, že běloruský lid je utlačován režimem a chce změnu, takže běloruské demokraty podle něj musí Západ podpořit. "Problém je v tom, že mezinárodní společenství, nemá téměř žádný plán. A i když jsme po roce 2020 říkali, že Bělorusko musí mít svobodné a spravedlivé volby, zdá se, že mnozí na to již zapomněli, protože se objevily nové problémy," obává se Jurkonis.

Problém podle něj spočívá v tom, že zatímco Západ nemá pro Bělorusko žádný plán, Rusko ano. "Lukašenko je jejich partnerem číslo jedna. Kdyby byl pryč, nepochybuji o tom, že existuje plán B a C," říká expert.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy