Ukrajina má právo reagovat na vzdušné údery z Běloruska útokem, míní Cichanouská

Ukrajina by byla v právu, kdyby zareagovala útokem na vzdušné údery z běloruského území, kterým od začátky ruské invaze čelí. Zpravodajskému portálu Ukrajinska pravda to řekla hlavní představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská. Podtrhla, že přestože režim v Minsku propůjčuje Rusku běloruské území k útokům na Ukrajině, mnozí Bělorusové proti válce na Ukrajině protestovali a snaží se jí zabránit.

"Pokud z běloruského území opět zamíří na Ukrajinu a na Ukrajince rakety, Ukrajina bude mít právo na odvetný útok," řekla Cichanouská.

Velká pravděpodobnost, že se běloruská armáda zapojí i do pozemní invaze na Ukrajinu, byla podle Cichanouské zejména na začátku války v únoru. "Ale už tehdy bylo jasné, že v běloruské armádě není protiukrajinská nálada. Běloruští vojáci neměli motivaci jít bojovat s Ukrajinci," míní aktivistka.

Cichanouská také poukázala na to, že mnozí Bělorusové, zejména ti, kteří se uchýlili do zahraničního exilu, demonstrovali proti válce na Ukrajině. V samotném Bělorusku se na začátku ruské invaze na Ukrajinu ale konaly spíše menší protestní akce, což politička vysvětluje tím, že tisíce Bělorusů byly ve vězení kvůli zásahům běloruských úřadů proti opozici a stovky tisíc lidí ze země již dříve uprchly.

"Byla tam velká míra strachu. Člověka za jeho protirežimní postoj mohou zavřít na 15 nebo 20 let," podtrhla. "Nedá se říct, že by nebyly žádné protesty. Možná, že to prošlo bez povšimnutí, ale 27. února vyšly do ulic různých běloruských měst tisíce lidí protestovat proti válce. Lidé věděli, do čeho jdou, věděli, že půjdou do vězení, a stejně šli protestovat," podtrhla.

Cichanouská v roce 2020 kandidovala v běloruských prezidentských volbách, po nichž v zemi následovaly masové protesty proti falšování výsledků. Podle oficiálních oznámení obhájil mandát dlouholetý běloruský lídr Alexandr Lukašenko, mnozí Bělorusové se ale domnívají, že ve volbách ve skutečnosti zvítězila Cichanouská, což naznačovaly i průzkumy provedené u hlasovacích místností v zahraničí. Letos v září Cichanouská oznámila vznik běloruské přechodné opoziční vlády (OPKB), která má zajistit přechod k demokratickému zřízení v Bělorusku. V kabinetu zasedl mimo jiné bývalý ministr kultury Pavel Latuška.

V tomto kabinetu vzniklo i křídlo, které se zabývá "vojenskou obranou", řekla Cichanouská v rozhovoru. Mnoho Bělorusů podle ní díky spolupráci se sousedními zeměmi prochází armádním výcvikem, což vytváří tlak na režim v Minsku. Kabinet mimo jiné rozvíjí také iniciativu Peremoha (Vítězství), která se zaměřuje například na blokování strategických objektů. Na ní spolupracuje s bývalými členy běloruských silových struktur, kteří tyto složky opustili, protože se v roce 2020 nechtěli podílet na zásazích proti demonstrujícím.

Související

Svjatlana Cichanouská Původní zpráva

Pokračujeme v boji, řekla Tichanovská exkluzivně pro EZ. Odpor proti Lukašenkovi je stále živý

Lídryně běloruské opozice a hlavní opoziční kandidátka na prezidentku Běloruska z roku 2020 Světlana Tichanovská exkluzivně pro server EuroZprávy.cz popsala současný stav běloruské opozice. „Již nyní vidíme trhliny v Lukašenkově držení moci, zejména s tím, jak roste vnitřní nestabilita a režim se stává stále závislejším na Rusku,“ řekla. 

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Bělorusko Ukrajina EuroZprávy.cz

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 9 minutami

před 36 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace

Východní polovinu Česka v těchto chvílích zasypává sníh, pokud se tedy vyplnily předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Pomyslným viníkem je tlaková níže, která dokonce dostala vlastní jméno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy