Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská exkluzivně pro EuroZprávy.cz řekla, jak vnímá pád režimu syrského diktátora Bašára Asada a jeho možný vliv na režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Rovněž do detailu popsala, v jakých podmínkách dnes musí opozice v zemi fungovat.
Pád Asada podle Cichanouské ukazuje na křehkost diktatur. „Takové režimy jsou založeny na strachu, a když strach zmizí, režim padne. Jsem šťastná za syrský lid: nyní má šanci vybudovat zemi, kterou chce a kterou si zaslouží,“ nastínila lídryně běloruské opozice.
Rozpad diktátorského režimu považuje také za ránu pro vliv ruského prezidenta Vladimira Putina v regionu. „Rusko do podpory Asada investovalo velké prostředky, stejně jako do podpory Lukašenka v Bělorusku. Pád Asada ukazuje zranitelnost autoritářských režimů, které se spoléhají na podporu Moskvy,“ přiblížila.
Situaci v Bělorusku označila za jedinečnou. „Zatímco v jiných autoritářských režimech vidíme trhliny, víme, že změna v Bělorusku může přijít pouze zevnitř – od běloruského lidu. Naše země je pod obrovskou represí; režim umlčel všechny hlasy nesouhlasu a jakýkoli protest se setkává s brutální silou,“ shrnula Cichanouská.
Diktatury podle ní vypadají stabilně až do okamžiku, kdy se zhroutí. „Bělorusové se nevzdali. Odpor přešel do podzemí a my se připravujeme na příležitost, která přijde. Jak jsme viděli na jiných místech, změna může přijít nečekaně a rychle. Nepochybuji o tom, že Bělorusko bude svobodné, ale tento proces vyžaduje trpělivost, odhodlání a mezinárodní podporu,“ vysvětlila.
Chceme pokojnou změnu, ne krveprolití
Převrat v Sýrii přišel po dlouholeté občanské válce a ozbrojeném postupu opozice skrze největší syrská města. „Všichni chceme pokojnou změnu, ne krveprolití. Běloruský lid prokázal svou odvahu, zejména v roce 2020, kdy se miliony lidí postavily za svobodu. Režim odpověděl násilím, zatýkáním a mučením. Dnes lidé pokračují v odporu různými způsoby – podzemními hnutími, drobnými sabotážemi a šířením pravdy navzdory propagandě režimu,“ vylíčila Cichanouská.
Role protestů se v Bělorusku za současné represe změnila. „Otevřené protesty nyní nejsou možné, ale to neznamená, že se lidé vzdali. Ke změně dojde, až se naskytne vhodná příležitost – až bude režim oslaben, až se zhroutí jeho podpora nebo až vnější okolnosti vytvoří příležitost,“ míní opoziční lídryně.
Vyzvala Bělorusy k přípravě na tento okamžik. „Bělorusové se na tento den připravují. Vyzývám lid, aby zůstal jednotný a připravený na tento okamžik. Režim se naší jednoty bojí, protože ví, že jakmile začne padat, nic ho nezastaví,“ zdůraznila.
Lukašenko zemi zaprodal Rusku
Podotkla, že režim Alexandra Lukašenka není nezávislý. „Zaprodal Bělorusko kousek po kousku Rusku, aby se udržel u moci, zejména v roce 2020, kdy prohrál volby. Stal se loutkou Kremlu a spoluagresorem ve válce proti Ukrajině. Rozmístění jaderných zbraní na běloruském území není jen hrozbou pro naši suverenitu – je to hrozba pro regionální a globální bezpečnost,“ varovala Cichanouská.
Že Lukašenko mluví o jaderných zbraních podle ní poukazuje na jeho slabost, nikoliv sílu. „Lukašenko mluví o jaderných zbraních, aby vypadal silný, ale ve skutečnosti to ukazuje jeho slabost. Spoléhá se na Rusko, protože mezi běloruským lidem nemá žádnou legitimitu,“ poznamenala.
Pokud se Lukašenkův režim zhroutí, oslabí se i Putinův vliv na Bělorusko. „Svobodné Bělorusko nebude nikdy použito jako odrazový můstek pro agresi nebo jako skladiště jaderných zbraní. Budeme usilovat o obnovení naší suverenity a o to, aby Bělorusko přispívalo k regionálnímu míru a bezpečnosti, nikoli k hrozbám a válkám,“ upozornila Cichanouská.
Na závěr vyzvala mezinárodní společenství, aby tuto situaci neignorovalo. „Nejde jen o Bělorusko – jde o bezpečnost Evropy. Potřebujeme přísnější sankce, odpovědnost za Lukašenkovy zločiny a podporu běloruského demokratického hnutí,“ uzavřela.
24. dubna 2025 14:09
Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem
Související

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu
Sýrie , Bělorusko , Svjatlana Cichanouská
Aktuálně se děje
před 55 minutami

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry
před 2 hodinami

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté
před 3 hodinami

Otevíral i srdce nevěřících, řekl Fiala o papeži Františkovi
před 4 hodinami

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil
před 5 hodinami

RECENZE: Ve skečovitém pořadu Jakub a Sara se máme najít. Roztahaný formát spíš ubíjí
před 6 hodinami

Mohlo to být historické setkání, řekl Zelenskyj po jednání s Trumpem ve Vatikánu
před 6 hodinami

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny
před 7 hodinami

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu
před 9 hodinami

Jurečka nabídl pomoc po přívalových deštích. Lidé mohou dostat až 72 tisíc korun
před 9 hodinami

Trump mluvil se Zelenským ve Vatikánu. Znovu se sejdou ještě dnes
Aktualizováno před 10 hodinami

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj
před 11 hodinami

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou
před 12 hodinami

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS
před 13 hodinami

Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
před 14 hodinami

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko
před 15 hodinami

Počasí bude příští týden výrazně teplejší, ukazuje předpověď
včera

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní
včera

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu
včera

Schůzka s Trumpem nebude? Zelenskyj možná nepojede na pohřeb papeže Františka
včera
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.
Zdroj: Libor Novák