KOMENTÁŘ | Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

Gestapo mělo ve své podstatě jasně vymezený úkol: boj proti takzvaným „nepřátelům státu“. Tento pojem však nebyl chápán v tehdejších poměrech tak, jak jej vnímáme dnes – tedy jako hrozbu skutečně usilující o rozvrat státní moci. V režii nacistické ideologie se „nepřáteli“ stávali Židé, Romové, homosexuálové a další vybrané skupiny obyvatelstva, které byly svévolně označeny za hrozbu a systematicky pronásledovány.

Tajná státní policie, tedy Gestapo, byla založena Hermannem Göringem a později přešla pod přímé velení Heinricha Himmlera a stala se součástí organizace Schutzstaffel (SS). Přestože počet jejích členů sotva přesáhl třicet tisíc, vynikala mimořádnou efektivitou. Dokázala proniknout do všech vrstev společnosti jak v samotném Německu, tak v okupovaných zemích, kde zřizovala zvláštní úřady a vyšetřovny. Na východě Evropy se aktivně podílela na organizaci masových deportací a hromadných poprav. Všude, kam vstoupila holínka německého vojáka, sahala i ruka Gestapa.

Příslušníkům Gestapa nebylo cizí prakticky žádné bezpráví. Disponovali výhodou absolutní volnosti – operovali bez jakékoli soudní kontroly a měli právo kohokoli zatknout, vyslýchat, věznit či deportovat bez formálního obvinění. Jejich efektivita byla umocněna rozsáhlou sítí agentů a informátorů. Bez ochoty řady civilistů kolaborovat, udávat a spolupodílet se na teroru by Gestapo nikdy nedosáhlo takového stupně strachu a moci, jaký si v tehdejší Evropě vydobylo.

Na východě Evropy hrozba tajné policie neskončila ani po odchodu Gestapa. Totalitní režimy si jeho praktiky rychle osvojily a adaptovaly je na své potřeby. V Československu operovala Státní bezpečnost (StB), v Polsku Służba Bezpieczeństwa (SB), v Maďarsku Államvédelmi Hatóság (ÁVH – Státní ochranný úřad) a v Rumunsku nechvalně proslulá Securitate. V Sovětském svazu sehrála klíčovou roli v perzekuci skutečných i domnělých odpůrců režimu všemocná KGB.

Ve druhé polovině 20. století se tyto tajné služby staly hlavními nástroji státní moci pro potlačení svobody, šíření strachu a udržování naprosté kontroly nad společností. Přestože názvy institucí a politická rétorika se lišily, základní princip zůstával stejný: bezpráví, systematická šikana a devastace základních práv jednotlivce ve jménu údajného „vyššího dobra“. Všechny navíc sloužily jedinému pánu – Moskvě, která se dnes chová úplně stejně jako za komunistické totality. 

Dnes, s odstupem desetiletí, vidíme až znepokojivě mnoho případů, kdy se lidé i celé státy začínají chovat podobně jako v nejtemnějších letech 20. století. V některých částech světa přestaly pro obyčejné lidi fungovat základní principy svobody a práva. Výsady a ochranu si uzurpuje úzká vrstva mocných – zatímco ti nejzranitelnější zůstávají bezbranní, stejně jako tehdy. 

Historie nám ukazuje, že rozklad spravedlnosti nezačíná velkými výbuchy, ale tichým šepotem, drobným donášením a postupnou neochotou postavit se zlu v jeho zárodku. Přes všechny zkušenosti, které svět za uplynulé dekády získal, se lidé naučili podobným projevům bezpráví nečelit – ba co hůř, často jim dokonce uznale přikyvují.

Jak jinak si vysvětlit určité momenty, kdy se jednotlivci i celé části společnosti vědomě stavějí na stranu agresora? Kdy mlčky přihlížejí, nebo dokonce aktivně podporují moc, jež systematicky pošlapává práva těch slabších? Tyto postoje nevznikají náhle – rodí se z pohodlnosti, strachu a cynismu. A právě tato tichá spoluúčast bývá vždy prvním krokem na cestě, která v minulosti vedla k tragédiím, jež měly být navždy poučením. 

Související

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války Komentář

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti

Na počátku května 1945 se druhá světová válka v Evropě blížila ke svému neodvratnému závěru. Třetí říše se hroutila, Berlín padl 2. května, Adolf Hitler několik dní předtím spáchal sebevraždu a spojenecké armády – západní i sovětské – postupovaly nezadržitelně vpřed. V tomto kontextu vydal 4. května vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě, generál Dwight D. Eisenhower, rozhodující rozkaz k zahájení postupu amerických jednotek na území západního a jihozápadního Československa.
Donald Trump Komentář

Pronásledování odpůrců, návrat detektorů lži, citování předních nacistů. Amerika se za Trumpa mění

Zavádění polygrafů uvnitř FBI na příkaz administrativy Donalda Trumpa není obranou státu, ale symptomem hluboce znepokojivého vývoje. Místo řešení reálných hrozeb sledujeme stíhání „neloajálních“ hlasů a bezostyšné normalizování rétoriky nacistické propagandy. Spojené státy se tak pod vedením paranoidního vůdce posouvají směrem, který si donedávna nikdo netroufl veřejně hájit.

Více souvisejících

komentář nacisté Adolf Hitler historie Heinrich Himmler

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Belgický král Filip navštívil Česko, sešel se s prezidentem Petrem Pavlem. Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Další sláva na Pražském hradě. Pavel přivítal belgického krále

Do Česka v pondělí dorazila hlava jedné z evropských královských rodin. Belgického krále Filipa přijal na Pražském hradě prezident Petr Pavel, jenž se již v neděli setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Pavel stráví s belgickým panovníkem i zítřejší den, kdy společně vyrazí mimo Prahu. 

před 6 hodinami

Pražské povstání květen 1945

Před 80 lety vyšli Češi do ulic se zbraněmi. Začalo Pražské povstání, které nás definitivně zbavilo nacistické okupace

Dne 5. května 1945 vypuklo na území protektorátu Čechy a Morava květnové povstání českého lidu, známé jako Pražské povstání. Tato ozbrojená vzpoura proti německé okupační moci představovala zlomový bod ve finální fázi druhé světové války ve střední Evropě a zřejmě urychlila postup spojeneckých armád směrem k hlavnímu městu o celý den.

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Českem se šíří nová neznámá droga. Policie eviduje první mrtvé

Národní protidrogová centrála upozorňuje na vážné riziko spojené s výskytem vysoce toxických syntetických opioidů, které se objevily i v České republice. Aktuálně policisté prověřují tři případy otravy neznámou bílou krystalickou látkou, přičemž dvě osoby zemřely a třetí byla zachráněna díky rychlému zásahu zdravotnické záchranné služby. Podle dostupných informací se s největší pravděpodobností jednalo o nový typ syntetického opioidu.

před 6 hodinami

Žloutenka

V Česku se rychle šíří žloutenka. Může citelně ovlivnit letní prázdniny, varují hygienici

V České republice letos během prvních čtyř měsíců onemocnělo hepatitidou A již 450 lidí. Šest případů skončilo úmrtím. Nemoc známá jako infekční žloutenka typu A, přezdívaná také „nemoc špinavých rukou“, se kromě dětí šíří i mezi dospívajícími, mladými dospělými a osobami s rizikovým chováním, zejména mezi drogově závislými a bezdomovci. Hygienici varují, že kvůli dlouhé inkubační době a absenci příznaků u některých pacientů má virus ideální podmínky pro šíření.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj s premiérem Petrem Fialou Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Zelenskyj v Praze jednal s Fialou: Česko posílí výcvik ukrajinských pilotů i dodávky munice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje ve své oficiální návštěvě České republiky. V pondělí krátce před polednem ho na Úřadu vlády přijal premiér Petr Fiala (ODS). Oba státníci během dvouhodinového jednání diskutovali o pokračující ruské agresi na Ukrajině, české muniční iniciativě, výcviku ukrajinských vojáků i zapojení českých firem do poválečné obnovy země.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024)

Rulík nechal v nominaci místo pro Nečase. Zranění nepustilo na MS Kempného

Trenér hokejového národního týmu Radim Rulík po roce opět v Brně po Českých hokejových hrách oznámil po boku prezidenta Českého hokeje Aloise Hadamczika a dalších členů realizačního týmu pro všechny české hokejové fanoušky to nejočekávanější. Tedy, kdo z hokejových hráčů bude reprezentovat na nadcházejícím světovém šampionátu, který se bude letos konat v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu. 

před 10 hodinami

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Totální selhání, gigantický omyl. Macron s von der Leyenovou tvrdě sepsuli Trumpa

Evropská unie se ostře vymezila vůči americké politice v oblasti vysokého školství. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen a francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupili v pondělí na půdě pařížské Sorbonny, kde společně představili ambiciózní iniciativu "Choose Europe for Science", která má do Evropy přilákat špičkové zahraniční vědce. Zároveň nešetřili kritikou na adresu Donalda Trumpa, jehož administrativu obvinili z „obrovského selhání“ ve vztahu k vědě a akademickému prostředí.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Izraelská armáda

Izrael plánuje obsazení Pásma Gazy, schválil trvalou vojenskou přítomnost

Izraelská bezpečnostní rada v neděli večer jednomyslně schválila plán na rozšíření vojenské ofenzivy proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy. Podle dostupných informací plán počítá s obsazením větší části území a s dlouhodobou izraelskou přítomností v oblasti. Cílem operace má být nejen porážka Hamásu, ale i navrácení izraelských rukojmích.

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj navštívil Poslaneckou sněmovnu Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Chráníte Evropu i Česko před Ruskem, poděkovala Pekarová Adamová Zelenskému

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zahájil druhý den své oficiální návštěvy České republiky návštěvou Poslanecké sněmovny. Krátce před desátou hodinou jej přivítala předsedkyně dolní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Jednání se zúčastnili také všichni místopředsedové Sněmovny, včetně zástupců opozičních hnutí ANO a Pirátů.

před 12 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Nová čísla: Rok 2024 se stal pro Rusko nejkrvavějším, přišlo o desetitisíce vojáků

Rok 2024 se stal dosud nejkrvavějším obdobím pro ruské ozbrojené síly od začátku invaze na Ukrajinu. Podle dat zpracovaných ruskou redakcí BBC, nezávislým médiem Mediazona a skupinou dobrovolníků přišlo během tohoto roku o život nejméně 45 287 ruských vojáků. To je téměř třikrát více než v prvním roce války a výrazně více než v roce 2023, kdy probíhaly těžké boje o Bachmut.

před 13 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci

Zelenskyj pokračuje v návštěvě Česka. Schází se s vrcholnými politiky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokračuje v pondělí druhým dnem své oficiální návštěvy České republiky. Po nedělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem má dnes naplánovanou řadu schůzek s vrcholnými představiteli české politiky i podnikatelského sektoru. Hlavními tématy jsou pokračování české pomoci Ukrajině, její cesta do Evropské unie, vojenská spolupráce a poválečná obnova země.

před 14 hodinami

Trump: Potřetí vládnout nebudu. Grónsko můžeme převzít silou, a v případě Kanady...

Prezident Spojených států Donald Trump v neděli popřel, že by uvažoval o kandidatuře na třetí funkční období. V rozhovoru pro NBC News uvedl, že chce zůstat dvoufázovým prezidentem a respektuje ústavní omezení. Přesto jeho dřívější výroky a merchandising kampaně, včetně prodeje čepic s nápisem „Trump 2028“, vzbudily spekulace o jeho dalších ambicích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy