Pro Cichanouskou chce prokurátor 19 let, ona soud označila za pomstu režimu

Běloruská prokuratura žádá pro opoziční předáky Svjatlanu Cichanouskou a Pavla Latušku 19 let vězení. Pro další tři obžalované v případu požaduje 12 let za mřížemi. Informovala o tom dnes běloruská státní agentura Belta, podle níž prokurátor viní obžalované mimo jiné ze spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti, připomněl server Meduza. 

Cichanouská dnes proces označila za zinscenovaný a za pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.

Běloruský státní žalobce dále viní pětici souzených například ze založení a vedení extremistické skupiny nebo z jednání zaměřeného na podněcování společenské nenávisti. Pro Cichanouskou a Latušku kromě uvěznění v trestanecké kolonii žádá také pokutu. Je to součástí dlouhodobé a brutální kampaně s cílem umlčet kritiky, kteří v roce 2020 vedli demonstrace proti Lukašenkovi, napsal server The Moscow Times.

Cichanouská dnes v reakci na twitteru napsala, že ji výše požadovaného trestu nepřekvapila a proces označila za falešný. "Nemá to nic společného se spravedlností, je to jen osobní pomsta vůči mně a ostatním, kteří se staví proti režimu," napsala běloruská opoziční vůdkyně. "Jen nás to přiměje bojovat ještě tvrději," dodala v souvislosti s procesem, který začal v polovině ledna.

Cichanouská žije v litevském exilu a už dříve uvedla, že soud pokládá za "frašku" a "osobní pomstu" dlouholetého vládce země Lukašenka. V roce 2020 Bělorusko zachvátily masové protesty proti Lukašenkovi, jehož úřady vyhlásily vítězem prezidentských voleb. Opozice a Západ považují hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila Cichanouská.

Opoziční vůdkyně, která v prezidentských volbách kandidovala místo svého uvězněného manžela Sjarheje, byla nucena po volbách emigrovat a občanské protesty Lukašenkův režim brutálně potlačil. Ze země odešel rovněž další z předních představitelů protirežimních demonstrací a bývalý ministr kultury Latuška, ve vlasti nežijí ani další tři souzení.

Podle nevládní organizace Vjasna je v Bělorusku v současné době 1444 politických vězňů. Patří mezi ně i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud už v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Cichanouski obvinění odmítl a jeho žena verdikt označila za pomstu.

Související

Alexandr Lukašenko

Co se stane po smrti Lukašenka? Bělorusové se připravují, Západ neví, Rusko má plán

Zprávy o zdravotních problémech běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka otevřely cestu spekulacím o tom, co se stane po jeho smrti. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská tvrdí, že je na místě začít se na to připravovat, uvedla pro litevskou veřejnoprávní televizi LRT. Ale ačkoliv z úst Bělorusů zaznívá touha po svobodě získané za podpory Západu, podle expertů Evropská unie žádný plán nemá, zatímco Rusko ano.

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská Bělorusko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 11 minutami

před 27 minutami

před 32 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Blažek připravil dvě varianty právní úpravy znásilnění, bude je řešit s poslanci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý informoval, že pracuje se dvěma variantami řešení trestního postihu v případě nesouhlasného pohlavního styku. Zástupci sněmovních stran se na postupu dohodli už v dubnu, ještě tento měsíc se mají k tématu opět sejít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy