Bělorusko mučí Cichanouskou. Už rok neví, co se stalo s jejím manželem

Běloruská exilová opoziční lídryně Svjatlana Cichanouská v pátek řekla, že už rok nemá žádné zprávy o svém manželovi, který je vězněn v Bělorusku. Chybějící komunikaci přitom označila za formu mučení.

Cichanouská vyzvala generálního tajemníka OSN Antonia Guterrese, aby v této věci zasáhl, přičemž podotkla, že zcela odříznuti od vnějšího světa jsou i další běloruští političtí vězni.

"Už je to rok od té doby, co jsem naposledy slyšela mého manžela Siarheje Cichanouského. Od té doby nic, jen ticho. Žádné dopisy, žádné telefonáty, žádné návštěvy právníků," řekla Cichanouská novinářům ve Vilniusu. "Dostala jsem jen anonymní dopisy, ve kterých se tvrdilo, že zemřel i loni zveřejněný videozáznam, na kterém vlastního manžela sotva poznávám ," dodala.

Manžel Cichanouské skončil za mřížemi v květnu 2020, kdy se chystal kandidovat proti běloruskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi v srpnových prezidentských volbách. Namísto něj pak kandidovala právě Cichanouská, která se následně stala lídryní opozice.

Sporné vítězství Lukašenka v těchto volbách vyvolalo v zemi masové protesty, které však Kremlem podporovaný běloruský režim tvrdě potlačil. Cichanouská po volbách emigrovala do Litvy.

Jejího manžela Siarheje mezitím v roce 2021 odsoudili k 18 letům vězení za "organizování nepokojů a podněcování nenávisti ve společnosti" . V běloruském vězení je kromě něj spousta dalších opozičních politických lídrů.

Cichanouská tvrdí, že takové věznění " bez styku s vnějším světem je jistou formou mučení, a to nejen pro samotné politické vězně, ale i pro jejich rodinné příslušníky, kteří žijí v nejistotě a nechtějí věřit v to nejhorší".

Únorová smrt ruského opozičního lídra Alexeje Navalného v ruském vězení vedla podle ní zatím ní jen ke slovům, ale žádným činům. " Zatím jsme mohli slyšet jen slova odsouzení a znepokojení. Musíme jednat, abychom zabránili dalším tragédiím. Mučení lidí ve věznicích musí přestat," řekla a vyzvala Guterrese, aby v této věci zasáhl. "Politickým vězňům musí být umožněn přístup k přiměřené zdravotní péči i komunikace s jejich právníky a rodinami."

Související

Alexandr Lukašenko

Co se stane po smrti Lukašenka? Bělorusové se připravují, Západ neví, Rusko má plán

Zprávy o zdravotních problémech běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka otevřely cestu spekulacím o tom, co se stane po jeho smrti. Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská tvrdí, že je na místě začít se na to připravovat, uvedla pro litevskou veřejnoprávní televizi LRT. Ale ačkoliv z úst Bělorusů zaznívá touha po svobodě získané za podpory Západu, podle expertů Evropská unie žádný plán nemá, zatímco Rusko ano.

Více souvisejících

Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy