Cichanouská označila proces, který proběhne v její nepřítomnosti, za frašku a pomstu Lukašenka

Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská dnes označila proces, který s ní v úterý začíná v její nepřítomnosti v Minsku, za frašku a pomstu běloruského autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Uvedla to v rozhovoru s agenturou AFP ve švýcarském Davosu, kde se účastní Světového ekonomického fóra. Cichanouská podle stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) čelí společně s dalšími lidmi obviněním z vlastizrady nebo spiknutí za účelem uchvácení moci.

"Tyto procesy nejsou vůbec procesy. Je to divadlo, fraška, nemá to nic společného se spravedlností," uvedla Cichanouská a dodala, že jde o osobní pomstu Lukašenka a jeho přisluhovačů vůči ní i jeho jeho dalším odpůrcům. Opoziční vůdkyně dále uvedla, že její soudem stanovený právník jí neodpověděl, když ho kontaktovala, a netuší tak vůbec, jak ji bude zastupovat. "Nevím, jak dlouho bude tento proces trvat, ale jsem si jistá, že mě odsoudí na mnoho a mnoho let vězení," dodala.

Cichanouská společně s několika dalšími běloruskými opozičníky čelí podle médií obviněním jako je vlastizrada, vytvoření extremistické skupiny, podněcování ke společenské nenávisti nebo spiknutí s cílem uchvátit moc. Soud s běloruskou opoziční vůdkyní a dalšími obviněnými má začít v jejich nepřítomnosti v úterý v Minsku. Cichanouská žije v litevském exilu, kam se uchýlila po prezidentských volbách v roce 2020, ve kterých kandidovala proti Lukašenkovi.

V nich podle oficiálních výsledků běloruských úřadů - už pošesté v řadě - zvítězil dlouholetý autoritářský vůdce země. Opozice a Západ pokládají hlasování za zfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávají, ve volbách podle nich zvítězila právě Cichanouská.

Nespokojenost s průběhem voleb vyvolala v zemi demonstrace nebývalých rozměrů. Bezpečnostní složky protesty brutálně potlačily, desetitisíce lidí zatkly a tisíce jich zbily. Mnoho Bělorusů uprchlo do zahraničí. Lukašenkův režim zároveň zintenzivnil represe vůči opozici. Podle nevládní organizace Vjasna je v této zemi v současné době téměř 1500 politických vězňů.

Za jednoho z nich je považován i manžel Cichanouské, jehož běloruský soud v roce 2021 odsoudil k 18 letům vězení, když ho uznal vinným z přípravy a organizace hromadných nepokojů a podněcování k sociální nenávisti. Sjarhej Cichanouski obvinění odmítl, jeho žena verdikt označila za pomstu. Nyní proti němu běloruské úřady podle médií vznesly nová obvinění, přičemž ho viní z porušení vězeňských pravidel. Cichanouski se v roce 2020 chystal kandidovat ve volbách proti Lukašenkovi. Úřady to však znemožnily a bezpečnostní složky Cichanouského zatkly. Jeho žena kandidovala místo něj.

Související

Alexandr Lukašenko

Lukašenko hází Rusům vidle do verze s ukrajinskou stopou v případu teroru u Moskvy

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl informace, které jsou v rozporu s tvrzeními ruských představitelů v čele s Vladimirem Putinem, podle nichž teroristé z koncertní síně u Moskvy po útoku prchali na Ukrajinu. Lukašenko tvrdí, že pachatelé měli nejprve namířeno do Běloruska, kam by se ale nedostali kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením. 

Více souvisejících

Bělorusko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Británie chce zastavit migraci, uprchlíky začne odvážet ze země. Sunak oznámil kdy

Podle britského premiéra Rishiho Sunaka by měla první letadla s migranty odletět z Británie do Rwandy za 10 až 12 týdnů, a od léta by měly být tyto lety pravidelné. Sunak to dnes oznámil během rozhovoru s médii během své cesty do Spojených států a Kanady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy