Poslední nedotčený šelfový ledovec v Kanadě se rozpadl, jedna kra je velká jako Manhattan

Poslední nedotčený kanadský šelfový ledovec se koncem července během pouhých dvou dnů rozlomil a ztratil 40 procent své rozlohy. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na vědce.

Čtyři tisíce let starý Milneův šelfový ledovec se nachází na okraji Ellesmerova ostrova, který je součástí řídce osídleného kanadského teritoria Nunavut. Po rozpadu se ledovec o původní ploše 187 kilometrů čtverečních zmenšil o zhruba 80 kilometrů čtverečních.

Canada’s last fully intact Arctic ice shelf has collapsed.The Milne Ice Shelf lost some 40 percent of its area — and the last known epishelf lake in the northern hemisphere — over two days late last month https://t.co/hUfOsiyjQo pic.twitter.com/t4GVv5cN37

— Arctic Today (@arctic_today) August 7, 2020

Odlomené ledové kry, z nichž největší má 55 kilometrů čtverečních, již začaly od šelfového ledovce odplouvat. Agentura Reuters pro srovnání uvedla, že ostrov Manhattan v New Yorku zabírá plochu asi 60 kilometrů čtverečních.

"Jedná se o obrovské kusy ledu, které svou velikostí dosahují rozlohy celých měst," prohlásil glaciolog Luke Copland z univerzity v Ottawě, který společně s dalšími experty Milneův šelfový ledovec zkoumal.

V posledních 30 letech se oblast Arktidy otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa. Mořského ledu bylo v polární oblasti letos v červenci nejméně za posledních 40 let. Kanadská část Arktidy zaznamenala letos teploty o pět stupňů vyšší, než je průměr za posledních 30 roků, uvedl Copland.

"Abnormálně vysoké teploty vzduchu, vítr a otevřené moře před šelfovým ledovcem přispívají k rozpadu těchto ledovců," uvedl kanadský úřad pro sledování ledu na twitteru.

A huge section of the Milne #IceShelf has collapsed into the #Arctic Ocean producing a ~79 km2 ice island. Above normal air temperatures, offshore winds and open water in front of the ice shelf are all part of the recipe for ice shelf break up. #MilneIceIsland #Nunavut #seaice pic.twitter.com/fGfj8Me9tA

— ECCC Canadian Ice Service (@ECCC_CIS) August 2, 2020

Kolaps šelfového ledovce na Ellesmerově ostrově znamenal také fakt, že severní polokoule přišla o své poslední epišelfové jezero. Tato jezera vznikají, když šelfový ledovec obklopí část pobřeží, kterou tak uzavře a vytvoří prostor pro zachycení sladké vody z okolních ledovců. Svojí spodní částí jsou sladkovodní epišelfová jezera propojena s mořem. Sladká voda, která je lehčí než mořská, se přitom drží při povrchu.

Při rozlomení ledovce byla také zničena výzkumná základna, včetně přístrojů na měření průtoku vody šelfovým ledovcem. "Měli jsme štěstí, že jsme zrovna na ledovci nebyli, když se to stalo," napsal ve svém blogu výzkumník Derek Mueller z Carletonovy univerzity v Ottawě.

Související

Ledovec, Antarktida

WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Více souvisejících

Ledovec Kanada Milneův šelfový ledovec arktida

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy