Prestižní vědecký panel s Trumpem nesouhlasí. Šíření viru teplé počasí nezastaví

„Víme, že v dubnu se virus teoreticky ohřeje a zázračně zmizí,“ řekl americký prezident Donald Trump pro Fox News. Svoje tvrzení ještě téhož třikrát zopakoval. Zvedl tím ze židle několik vědců z National Academy of Sciences (NAS), kteří zaslali Bílému domu dopis.

Donald Trump
doporučujeme

Vědci podle cnn.com v dopise uvedli, že údaje, jak snadno se virus SARS-CoV-2 šíří jsou smíšené. Podle vědců se virus může šířit stejně snadno v teplém počasí i v chladném. Neexistují žádné důkazy o tom, že by viru mělo vadit teplé počasí.

„Existuje jen několik málo důkazů, které naznačují, že virus SARS-CoV-2 se nemusí šířit tak rychle v prostředí s vyšší teplotou a vlhkostí. Vzhledem k tomu, že kolektivní imunita není v globálním měřítku k dispozici, nemůže počasí přispět k významnému snížení šíření viru bez zásahů lékařů a ochranných opatření“ uvádí dopis.

Vědci zmiňují i studii o vypuknutí pandemie v Číně. Studie ukázala, že i za podmínek maximální teploty a vlhkosti se virus SARS-CoV-2 šíří „exponenciálně“, to znamená, že každá infikovaná osoba přenese virus na další dva lidi. Výzkumník Chad Roy vystavil virus horkým a vlhkým teplotám v laboratoři a studoval ho 16 hodin. Roy uvedl, že byl velmi překvapený z výsledků. Zjistil, že nový virus SARS-CoV-2 vydrží déle než tuberkulóza nebo koronavirus, který způsobuje SARS (akutní respirační syndrom).

William Schaffner, specialista na infekční choroby z Vanderbilt University Medical Center, který není členem NAS poznamenal, že zpráva obsahuje „ověřenější informace“, než má Trump. „I když můžeme doufat, že počasí přispěje ke snížení přenosu, nemůžeme se na to spoléhat. Musíme nadále dodržovat ochranná opatření,“ řekl Schaffner.

Vědci poslali dopis řediteli úřadu pro vědu a techniku Bílého domu Kelvinu Droegemeierovi. Zdůrazňují, že virus SARS-CoV-2 se stále šíří i v zemích s teplým počasím. „Vzhledem k tomu, že země, které jsou v současné době v „letním klimatu“, jako Austrálie nebo Írán, zažívají stejně rychlé šíření viru, nemělo by se předpokládat, že vyšší teplota nebo vlhkost povede ke snížení šíření nákazy,“ uvádí dopis.

Upozornili také na to, že chřipka je obvykle sezónní záležitost. Ale toto neplatí v případě nového typu viru, jako je SARS-CoV-2. Nové typy virů vypukly za chladného i teplého počasí a obvykle po šesti měsících došlo k druhé vlně, stojí v dopise.

Specialista na infekční choroby Paul Offit poznamenal, že zatímco nám známé koronaviry způsobují nachlazení, tento typ koronaviru je velmi odlišný, protože pochází ze zvířat, nikoliv od lidí. „Pořád nám není jasné, jak se tento typ viru bude chovat,“ řekl Offit.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump před debatou označil Bidena za zločince

20.10.2020 21:32 Americký prezident Donald Trump v závěru kampaně před letošními americkými prezidentskými volbami…

USA i dva týdny před dnem voleb dál evidují rozmach epidemie

20.10.2020 18:26 Spojené státy v pondělí znovu zaznamenaly okolo 60.000 nových případů nákazy koronavirem a nárůst…

Od Hollywoodu po Wall Street. Biden získává peníze na kampaň od vlivných a…

20.10.2020 16:22 Kampaň demokratického uchazeče o Bílý dům Joea Bidena často zdůrazňuje roli malých dárců při…

Rusko odmítá obvinění z hackerských útoků vojenské rozvědky

20.10.2020 12:03 Moskva skrze velvyslanectví ve Washingtonu odmítla obvinění z přípravy hackerských útoků na různé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama