Situace v Brazílii se zhoršuje, počet úmrtí stoupá ke 3000 za den

Epidemická situace v Brazílii se dál zhoršuje. Místní ministerstvo zdravotnictví ohlásilo, že počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za den dosáhlo nejvyšší hodnoty od začátku epidemie a blíží se k třem tisícům. Podle odborníků země zažívá nejhorší zdravotnický kolaps ve svých dějinách, uvedla dnes agentura EFE.

V noci na dnešek SEČ brazilské ministerstvo zdravotnictví ohlásilo, že za předchozích 24 hodin zemřelo 2841 pacientů, u kterých byla diagnostikován covid-19. To je vůbec nejvyšší hodnota od začátku epidemie a o 600 úmrtí více než předchozí rekord z minulého týdne. Počet případů infekce objevených za poslední den dosáhl téměř 84.000, což je třetí nejvyšší údaj od počátku pandemie.

Podle státního střediska zdravotnického výzkumu Fiocruz Brazílie čelí nejhoršímu zdravotnickému a nemocničnímu kolapsu ve svých dějinách. "Je naprosto naléhavé a nutné posílit soubor nelékových opatření, jež vedou ke zpomalení či znemožnění přenosu nákazy," uvedl ústav. Ten doporučuje omezení hospodářských aktivit, které nejsou nezbytné pro chod státu a společnosti, striktní dodržování rozestupů a nošení roušek a zrychlení očkování proti covidu-19.

Před zhoršením epidemické situace v Brazílii varovala minulý týden i Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle ní je nezbytné přijmout celostátní protiepidemická opatření. Omezení zatím zavádí především jednotlivé brazilské státy.

Ústav Fiocruz také potvrdil předchozí údaje, podle kterých je ve 25 z 27 brazilských států volných méně než 20 procent lůžek s intenzivní péčí a v 15 státech to je dokonce pouze deset procent a méně.

Od začátku epidemie se v Brazílii, kde žije 212 milionů lidí, nakazilo koronavirem 11,6 milionu osob, z nichž 282.000 zemřelo. V obou případech se po USA jedná o druhý nejvyšší údaj na světě.

Související

Více souvisejících

Brazílie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy