USA objednají dalších 200 milionů vakcín. Dostupné by měly být od května

Spojené státy uzavřely jednání o nákupu dalších 200 milionů dávek vakcíny proti koronaviru. Dle prezidenta Bidena by se tím měl urychlit i původní plán očkování. Dostupné budou údajně již v květnu. Koncem července by tak mohla být proočkována většina populace.

O nákupu 200 milionů dávek vakcíny společností Pfizer a Moderna informoval americký prezident Joe Biden. S jejich dostupností se původně počítalo v červnu. Podle Bidena budou ovšem k dispozici již o měsíc dříve, což by mělo výrazně urychlit plán očkování.

Americký prezident tak počítá, že koncem července by mohlo být naočkováno na 300 milionů Američanů, což odpovídá zhruba 91 % populace. V rámci celkového urychlení vakcinace by navíc na všech stadionech ligy amerického fotbalu NFL měly vyrůst nová očkovací centra.

Svůj optimismus ohledně možného překonání původního očkovacího plánu vyjádřil na své čtvrteční návštěvě Národního institutu zdraví. Zde vyjádřil i svůj dík vědcům, kteří se na vývoji vakcíny podíleli. Během projevu zároveň apeloval na nošení roušek ve veřejných prostorách, což označil za „vlasteneckou zodpovědnost“.

Přestože Spojené státy aktuálně očkují v průměru téměř 1,5 milionů lidí denně, za leden zaznamenaly téměř 500 000 úmrtí. To je jedna z nejhorších bilancí v rámci jednoho měsíce od počátku pandemie.

Související

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

Více souvisejících

Joe Biden Moderna (farmaceutická firma) Pfizer USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy