Povstalecké hnutí Tálibán dnes uvedlo, že má pod kontrolou tři oblasti vojenské části letiště v afghánské metropoli Kábulu, ze kterých se stáhli američtí vojáci. Mluvčí povstalců dodal, že američtí vojáci nyní působí jen na malé části letiště. Mluvčí Pentagonu John Kirby ale oznámení Tálibánu odmítl, podle něj povstalci nekontrolují žádnou zónu vojenského letiště, uvedla agentura Reuters.
Další představitel Tálibánu agentuře Reuters řekl, že povstalci jsou připraveni převzít kontrolu nad celým letištěm, jakmile jim k tomu dají souhlas USA. "Mohlo by se to stát již tento víkend," uvedl.
Mluvčí Pentagonu Kirby uvedl, že provoz letiště je plně pod kontrolou Američanů. "Nestarají se (tálibové) o vstupní brány ani o jakoukoliv jinou operaci na letišti," prohlásil.
Podle předchozích informací na letišti v Kábulu působí přes 5000 amerických vojáků. Z vojenské části letiště odlétají evakuační lety. Podle Pentagonu z Kábulu odletělo ve čtvrtek na 8500 lidí na palubě amerických letadel a další 4000 lidí díky spojům ostatních zemích.
Agentury dnes uvedly, že Tálibán jedná s některými zeměmi o poskytnutí technické pomoci s provozem letiště. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že jeho země s Tálibánem o záležitosti jedná. Kábul dnes opustili turečtí vojáci, na místě ale zůstala skupina tureckých techniků. Ankara se ale obává o jejich bezpečnost poté, co zemi opustí zahraniční vojáci. Podle televize Al-Džazíra Tálibán uvažuje, že by se s podobnou žádostí o technickou pomoc obrátil i na Katar.
Související
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
Afghanistán , Tálibán , Pentagon
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Světu zbývá půl roku, aby se vyhnul celosvětové potravinové krizi, varuje FAO
před 2 hodinami
Americká justice chystá kvůli incidentu v roce 96 žalobu proti Castrovi
Aktualizováno před 2 hodinami
MS v hokeji ONLINE: Česko - Itálie 3:1. Národní tým se trápil s dalším outsiderem
před 3 hodinami
Poslanci připravují Pavlovi návrhy na vyznamenané. Nechybí exprezident Zeman
před 4 hodinami
Tragická nehoda v Thajsku stála život Češku. Zemřel i talentovaný filmař
před 4 hodinami
Lebka svaté Zdislavy se příští týden vrátí do kostela, potvrdila policie
před 5 hodinami
Europarlament poslal Ficově vládě poslední varování. Slovensko může přijít o všechny peníze z fondů
před 6 hodinami
Policie hledá svědky jízdy autobusu, který se v Praze střetl s tramvají
před 6 hodinami
WHO: Ebola se v tichosti šířila měsíce. Vakcína bude nejdříve za půl roku
před 7 hodinami
Světu hrozí návrat k zákonu džungle, varoval Si Ťin-pching
před 8 hodinami
V Kongu se šíří panika. Úřady nestíhají s ebolou držet krok
před 9 hodinami
Americký finančák nikdy nesmí zpětně kontrolovat Trumpova daňová přiznání
před 9 hodinami
Do Prahy míří Američan s podezřením na ebolu. Bude hospitalizován na Bulovce
před 10 hodinami
Putin dorazil do Číny. Si Ťin-pching ho přivítal stejně jako Trumpa
před 11 hodinami
Přeneseme válku daleko za hranice blízkovýchodního regionu, varoval Írán USA
před 12 hodinami
Trumpův zájem o Grónsko neochabl. Na ostrov poslal svého vyslance
před 13 hodinami
CNN: Rusko na Ukrajině prohrává a Čína už si toho všimla
před 14 hodinami
Počasí potěší milovníky léta. Nejtepleji má být o víkendu
včera
Británie oplakává zesnulou vojačku. Tragédie se stala na show ve Windsoru
včera
Detaily záchrany lebky svaté Zdislavy. Experti prozradili podrobnosti
Česko v minulém týdnu žilo nevídaným zločinem, kdy se muž zmocnil lebky svaté Zdislavy v kostele v Jablonném v Podještědí. Naštěstí se ho podařilo dopadnout dříve, než stihl dokončit svůj plán. Vzácnou relikvii nyní dávají dohromady restaurátoři.
Zdroj: Jan Hrabě