Nejvyšší venezuelský soud, jenž je nakloněn prezidentovi, ve čtvrtek zrušil rozhodnutí parlamentu, které by poslancům umožnilo účastnit se hlasování, aniž by byli fyzicky přítomni na jednání.
Opozicí ovládaný zákonodárný sbor opatření schválil v úterý kvůli tomu, že na 30 jeho členů je kvůli pronásledování režimem prezidenta Nicoláse Madura ve vězení, na útěku, nebo se ukrývá na velvyslanectvích jiných zemí v metropoli Caracasu, napsala agentura Reuters.
Soudce nejvyššího soudu Juan José Mendoza uvedl, že opatření parlamentu porušuje venezuelskou ústavu, která vyžaduje, aby byl zákonodárce při hlasování přítomen. Vyzval také státní zastupitelství, aby rozhodnutí zákonodárného sboru vyšetřilo. Hovořil přitom o blíže nespecifikovaném trestním jednání.
Předseda parlamentu a vůdčí osobnost opozice Juan Guaidó se bude 5. ledna ucházet o znovuzvolení do čela zákonodárného sboru. Před rokem se přitom z této pozice s odvoláním na venezuelskou ústavu prohlásil prozatímním prezidentem. Stejně jako řada mezinárodních pozorovatelů i států totiž opozice neuznala legitimitu posledních voleb, v nichž byl jako prezident znovuzvolen Maduro.
Opozice tvrdí, že vládnoucí Socialistická strana se snaží zabránit Guaidóovu znovuzvolení nátlakem na poslance tak, aby nebyli na schůzi přítomni. O zrušení opatření o hlasování na dálku přitom požádali ve středu tři zákonodárci, kteří se od opozice oddělili poté, co byli obviněni z přijímání úplatků od vládnoucí strany.
Madurovu vládu viní opozice i mezinárodní organizace z porušování lidských práv a také z kolapsu venezuelské ekonomiky. Opozici v čele s Guaidóem se však nedaří Madura přimět k demisi. Prezident má totiž stále na své straně kromě Ruska či Číny také velení armády, i když několik důstojníků a řada vojáků od ledna vyjádřila loajalitu Guaidóovi. Ti, jimž se nepodařilo utéct ze země, ale skončili ve vězení.
Související
Spor USA s Venezuelou má nečekaného vítěze. Zatím z něj těží pouze Čína
Návrat terorismu, válka ve Venezuelu nebo souboj o AI? Co lze čekávat od roku 2026
Venezuela , Nicolas Maduro , Juan Guaidó
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
včera
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
včera
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
včera
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
včera
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
včera
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
27. prosince 2025 21:20
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
27. prosince 2025 20:05
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polsko se v reakci na rostoucí ruskou hrozbu rozhodlo k masivní investici do své bezpečnosti. Varšava plánuje během příštích čtyřiadvaceti měsíců vybudovat podél své východní hranice rozsáhlý systém protidronového opevnění v hodnotě přesahující dvě miliardy eur. Náměstek ministra obrany Cezary Tomczyk v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že první části tohoto ochranného valu by mohly být funkční už za půl roku.
Zdroj: Libor Novák