USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu. Prohlášení, které učinil bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo před odchodem z úřadu, má možná procesní nedostatky. S prohlášením souhlasí i nový americký ministr zahraničí Anthony Blinken, uvedla agentura Reuters. Čínské velvyslanectví ho označilo za lež.

Antony Blinken
doporučujeme

"Ministerstvo zahraničí to (prohlášení o genocidě) přezkoumává, protože nebyly dodrženy všechny postupy," uvedla při slyšení v americkém Senátu kandidátka na vyslankyni USA při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. Ta označila Čínu za "strategického protivníka" USA.

Prohlášení, že se Čína dopouští v autonomní oblasti Sin-ťiangu genocidy proti Ujgurům, vydal bývalý americký ministr zahraničí Pompeo den před odchodem z úřadu. Prohlášení následovně podpořil i Pompeův nástupce Blinken.

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu označilo prohlášení za lež.

Ze samotného prohlášení genocidy nevyplývají žádné přímé sankce či tresty, firmy ale může odradit od obchodování či investic v oblasti Sin-ťiangu.

Lidskoprávní organizace, EU a mnohé západní země kritizují Čínu za to, že internuje v táborech vysoký počet příslušníků etnické menšiny Ujgurů. Podle kritiků se v táborech vyžadují nucené práce a uplatňuje násilná politická agitace. Čína ale kritiku dlouhodobě odmítá. EU a OSN také zemi vyzvaly, aby umožnila v Sin-ťiangu inspekci mezinárodní pozorovatelské mise.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden příkazem zjednoduší lidem hlasování ve volbách

07.03.2021 19:02 Americký prezident Joe Biden dnes vydal exekutivní příkaz, který má lidem usnadnit přístup k…

Desítky Američanů žádaly vyšetření úmrtí při policejních zásazích

07.03.2021 07:55 Na 150 lidí demonstrovalo v sobotu před sídlem guvernéra amerického státu Minnesota Tima Walze.…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Americký senát schválil pomoc ekonomice za 1,9 bilionu dolarů

06.03.2021 20:08 Aktualizováno Senát Spojených států dnes schválil soubor opatření v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč) na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama