V mexickém dole, kde jsou uvězněni horníci, prudce stoupla voda

V mexickém dole, kde je od 3. srpna uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda, což komplikuje záchranné práce. S odvoláním na mexické úřady o tom dnes informovala agentura AFP.

V pátek dosahovala voda v šachtě číslo dva do výšky 70 centimetrů, nyní je na 12,92 metru, uvádí se v úředním prohlášení. Podle něj nyní technici situaci posuzují a snaží se zjistit důvod náhlého vzestupu hladiny.

Neštěstí se stalo v uhelném dole El Pinabete na severu země ve státě Coahuila. Příbuzní nezvěstných mužů v sobotu požádali o pomoc a urychlení záchranných operací. Na tiskové konferenci jejich zástupci vyjádřili nespokojenost s pomalou reakcí vlády.

Čtvrteční pokus potápěčů dostat se k horníkům zmařila špatná viditelnost a zablokování šachty odpadem.

Koordinátorka civilní obrany Laura Velázquezová v pátek řekla, že záchranáři mají vše pro to, aby hledání obnovili. Připustila, že se potápěčům nepodařilo dostat se na dno šachty a že neví, kdy se o to znovu pokusí.

Na záchraně se podílí několik set lidí, kromě záchranářů i vojáci a vojenští potápěči. Velázquezová řekla, že odstraňují trosky a dřevo, které blokuje přístup do šachty a že se stále odčerpává voda. Z dolu nebyly zaznamenány žádné známky potvrzující, že jsou horníci naživu.

Za příčinu neštěstí se považuje nechtěné prolomení jedné z komor dolu naplněné vodou. Pěti horníkům se podařilo dostat se na povrch. Ti, kdo šachtu znají, dávají ostatním naději, že se horníci mohli zachránit v některé horní části dolu, která není zaplavená.

Coahuila je hlavní mexický region těžby uhlí. V minulých letech se tam stalo několik incidentů, při nichž horníci zemřeli. Důl El Pinabete je v provozu teprve od ledna a až dosud se tam žádné neštěstí nestalo.

Související

Více souvisejících

doly Mexiko

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy