V USA znovu vyšetří smrt dvou černochů. Byli nalezeni oběšení na stromech

Americké federální úřady se vloží do vyšetřování úmrtí dvou černošských mužů, které nalezli záchranáři oběšené na stromech ve státu Kalifornie v rozmezí deseti dní asi 80 kilometrů od sebe. Místní policie došla k předběžnému závěru, že se v obou případech jednalo o sebevraždu.

Ve světle současných protestů proti rasismu však případy vzbudily velkou pozornost veřejnosti, někteří se totiž domnívají, že se mohlo jednat o lynčování. Úřady se nakonec podvolily tlaku, aby incident důkladněji vyšetřily, napsala agentura Reuters.

Šerifové okresů Los Angeles a San Bernardino, kde úřady nalezly těla zemřelých, nezávisle na sobě uvedli, že budou spolupracovat s ministerstvem spravedlnosti státu Kalifornie. Na kauzy má rovněž dohlížet Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a federální ministerstvo spravedlnosti.

Tělo oběšeného 24letého Roberta Fullera nalezli záchranáři minulou středu v parku ve městě Palmdale, necelých 50 kilometrů severně od Los Angeles. Místní úřady v pátek uvedly, že si mladík sám vzal život. Řada lidí se však od té doby obrací na policisty a požadují důkladnější vyšetření Fullerovy smrti. Případ je tématem na sociálních sítích, na twitteru například koluje značka #JusticeforRobertFuller (spravedlnost pro Roberta Fullera) a někteří uživatelé spekulují, že se ve skutečnosti jednalo o lynč. Vyšetřovatelé však tvrdí, že tomu žádné důkazy nenasvědčují.

TELL EM KING!! SHARE SHARE SHARE #JUSTICEFORROBERTFULLER #BLACKLIVESMATTER pic.twitter.com/NPpO02DPXQ

— lil shawty ? (@rosieedap) June 12, 2020

Případ ovšem vzbuzuje pochyby veřejnosti také kvůli tomu, že se na místě činu nenašly žádné schůdky, stolička, či židle, kterou by mohl Fuller k oběšení využít.

Místní úřady budou spolupracovat se svými kolegy z asi 80 kilometrů vzdáleného města Victorville, kde byl o deset dní dříve nalezen 37letý Malcolm Harsch oběšený na stromě poblíž místa, kde přespávají bezdomovci. Úřady uvedly, že Harsch zřejmě také spáchal sebevraždu, vyšetřování případu však nadále pokračuje.

Úmrtí vyvolala velkou pozornost veřejnosti vzhledem k několikatýdenním protestům proti rasismu, policejní brutalitě a rasové nerovnosti, které vypukly ke konci května po smrti černocha George Floyda při zatýkání bělošskými policisty.

Historie Spojených států je spojena s tisícovkami případů lynčování převážně osob tmavé pleti. Za lynčování se označuje násilná vražda rozzuřeným davem, jež má být trestem za domnělý zločin vykonaným bez řádného soudu. V USA měla v drtivé většině případů rasistický podtext. Podle zákonodárkyně Karen Bassové se poslední podobný incident odehrál v zemi před 25 lety.

Související

Belgická policie

V Bruselu po smrti černocha vypukly násilnosti a demonstrace, přes 100 zatčených

Belgická policie dnes přislíbila důkladné vyšetření smrti černocha, kvůli níž ve středu v Bruselu demonstrovalo na 500 lidí proti údajnému policejnímu násilí proti menšinám. Třiadvacetiletý mladík podle pitvy zemřel na srdeční infarkt, advokát jeho rodiny však dnes médiím sdělil, že měl po policejním zásahu na těle modřiny. Policie po násilném protestu, při němž bylo zraněno pět lidí, zadržela více než stovku osob. Jeden vážně zraněný policista je stále v péči lékařů.

Více souvisejících

černoši Black lives matter Policie USA Kalifornie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy