Volby v USA: Právní spory doznívají a státy se připravují na zasedání sboru volitelů

Krušné povolební období ve Spojených státech se pomalu blíží ke konci, u soudů zaznívají poslední argumenty Trumpovy kampaně. Výsledky voleb potvrdila již většina států. Ty ostatní tak s největší pravděpodobností učiní během následujících dvou týdnů. V polovině prosince zasedne sbor volitelů.

Donald Trump
doporučujeme

Po třech týdnech, které uplynuly ode dne prezidentských voleb, potvrdila většina amerických států výsledky. Řadí se k nim i Michigan, Georgia a Pensylvánie, kde se Donald Trump marně pokoušel tento proces oddálit sérií neúspěšných právních sporů. Arizona, Colorado, Iowa, Montana a Nebraska by měly výsledky potvrdit ještě do konce měsíce, zbylé státy pak první týden v prosinci. 

Datum, ke kterému státy své výsledky oficiálně potvrdí, si každý z nich volí sám. Výsledky musí být ale potvrzeny ve všech státech do 14. prosince, kdy zasedá sbor volitelů a volí novou hlavu státu. Směrodatné je především datum 8. prosince, známé také jako „bezpečný přístav“. Do té doby mají státy čas vyřešit možné soudní a jiné spory a zaslat konečné seznamy volitelů.

Pokud tak však neučiní, Kongres, který ve finále hlasy volitelů sčítá, není povinen je akceptovat a získává tak nárok o vítězi v daném státě rozhodnout sám. V roce 2000 se tento bod stal zásadním v rozhodnutí Ústavního soudu, který přiřkl vítězství na Floridě G. W. Bushovi, který se následně stal novým prezidentem Spojených států. 

Letos ovšem podobný scénář tomu z roku 2000 s největší pravděpodobností nehrozí. Trumpův tým sice stále bojuje ve Wisconsinu, kde v úterý podal novou žalobu k Ústavnímu soudu, v níž mimo jiné žádá, aby více jak 156 000 lístků bylo prohlášeno za neplatné z důvodu údajně chybně uvedených identifikačních údajů, soudy v okolních státech ovšem podobné argumenty nepřipustily pro nedostatek důkazů. 

Wisconsin by měl výsledky oficiálně potvrdit v úterý. Seznam volitelů předložený do 8. prosince se zároveň stává pro Kongres závazným. V tuto chvíli je jediným státem, který termín nedodrží, Kalifornie, která hodlá výsledky potvrdit 11. prosince. Nově zvolený Kongres konečné hlasy sečte 6. ledna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Blíží se bouře, varuje vědec. Upozornil na veřejností opomíjený faktor…

19.01.2021 00:01 NÁZOR - Někteří lidé po podání vakcíny proti koronaviru zemřou, i kdyby byla stoprocentně bezpečná,…

Nastupující americká viceprezidentka Harrisová se vzdala křesla v Senátu

18.01.2021 21:52 Kamala Harrisová se dnes po čtyřech letech ve funkci oficiálně vzdala svého křesla v Senátu, aby se…

FBI prověří před inaugurací 25 tisíc členů národní gardy

18.01.2021 20:55 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) provede před středeční inaugurací demokrata Joea…

Notebook Pelosiové mohl skončit u Rusů, vyšetřuje to FBI

18.01.2021 19:53 Americké úřady vyšetřují, zda jedna z účastnic nepokojů v sídle Kongresu ze začátku měsíce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama