Starostka americké metropole Washingtonu Muriel Bowserová povolala do města 340 příslušníků národní gardy a vyzvala obyvatele, aby se v příštích dnech vyhýbali centru. Hlavní město se totiž připravuje na středeční masivní manifestace v souvislosti se schůzí obou komor Kongresu, při níž má být 6. ledna oficiálně vyhlášen vítěz prezidentských voleb.
Současný šéf Bílého domu Donald Trump, který prohrál, neustále napadá legitimitu voleb a usiluje o zvrácení jejich výsledku.
Bowserová dnes podle agentury AP apelovala na obyvatele metropole, aby se vyhnuli konfrontaci s kýmkoliv, "kdo vyhledává potyčku". Varovala však zároveň, že "lidem nedovolí podněcovat násilí, zastrašovat místní a poškozovat naše město".
Podle bezpečnostních zdrojů AP starostka požádala rovněž o nasazení neozbrojených příslušníků národní gardy, kteří mají pomoci místním policejním sborů se zvládáním situace.
Společná schůze obou komor Kongresu po prezidentských volbách je za normálních okolností formální záležitostí, při níž zákonodárci stvrdí výsledky hlasování sboru volitelů, které jsou již předem známé. Ve volbách z loňského listopadu zvítězil demokrat Joe Biden, který získal 306 hlasů oproti Trumpovým 232.
Republikánský prezident však svou prohru stále odmítá uznat a usiluje o zvrácení výsledků voleb s odvoláním na údajné podvody, o nichž se mu však zatím nepodařilo přesvědčit jediný soud. Jeho podporovatelé svolávají na 6. ledna demonstrace na několik míst v hlavním městě, při nichž chtějí vyzvat Kongres, aby oficiální prohlášení výsledků voleb na poslední chvíli zablokoval.
Demonstrace přitom podporuje samotný prezident, který před několika dny na twitteru napsal, že se jich dosud blíže neurčeným způsobem hodlá zúčastnit. Svoje podporovatele také vyzývá k co nejhojnější účasti na této "historické" akci, která by podle jím sdíleného videa měla být "největší v historii Washingtonu".
Úřady se přitom připravují na to, že řada z účastníků bude v rozporu s místními zákony ozbrojena. Podle listu The Washington Post se dokonce v internetových krajně pravicových skupinách spřádají plány na vytvoření "ozbrojeného tábora" v parku mezi Bílým domem a Kapitolem.
Dramatický vývoj lze předpokládat také v samotném Kongresu, kde se skupina 11 senátorů v čele s Tedem Cruzem chystá odmítnout potvrzení Bidenova vítězství a požádat o desetidenní audit výsledků v některých státech. Americká média již delší dobu upozorňují, že podobné snahy mohou celý proces přinejlepším zdržet a na výsledku voleb nic nezmění. Biden by se měl podle ústavy ujmout moci 20. ledna.
Související

Nový nález vyšetřovatelů nehody ve Washingtonu. Jde o černé skříňky

Washington se kvůli Trumpovi a Muskovi propadl do chaosu
Washington, D.C., USA , USA (Spojené státy americké) , Joe Biden , Volby USA , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera

Krétou otřáslo zemětřesení. Odborníci vysvětlili, proč nezpůsobilo škody
včera

Útok nožem na nádraží v Hamburku. Nejméně tři lidé bojují o život
Aktualizováno včera

Dálnici D10 uzavřela tragická nehoda. Havarovalo devět vozidel
včera

Kim nařídil vyšetření „trestuhodné nedbalosti“ při spuštění lodi. Propaganda už přepisuje příběh
včera

Nedbalost, která chlapce stála život. Vyšetřování případu z Tábora pokračuje
včera

První tornádo letošního roku řádilo na jihu Čech, prozradili meteorologové
včera

Bezpečnostní experty berou mrákoty: Trump nechá přestavět letoun z Kataru na Air Force One, navíc o něm lhal
včera

Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
včera

Vosy a sršni: Jak je rozeznat a kdy zavolat na pomoc odborníka
včera

Harvardova univerzita zažalovala federální vládu USA
včera

Neřeší hodnoty, ale zájmy. Diplomat vysvětlil, proč je Trumpova vláda tak chaotická
včera

Ikonická pasáž Lowther se chlubí novou unikátní nástěnnou malbou
včera

Počasí v Indii zabíjelo: Přes Dillí se prohnala masivní bouře, šest mrtvých
včera

Trump zvyšuje tlak: EU pohrozil 50% clem, trhy se okamžitě propadly
včera

Budou jednání úspěšná? Přicházejí zprávy o pravděpodobnosti dohody USA a Íránu
včera

Netanjahu zase šije do Starmera a spojenců: Chtějí, aby Hamás zůstal u moci
včera

Trump po poslední debatě s Putinem v rolí mírotvůrce na Ukrajině skončil
včera

Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
včera

America first selhává. Trumpovu válku vyhraje Čína i celá Evropa
včera
Nové informace k případu smrti chlapce v Táboře. Dítě si mělo hrát se zbraní
Policisté od středečního večera pracují na objasnění případu tragické smrti nezletilého chlapce v jihočeském Táboře. Kriminalisté ho prověřují pro podezření z nedbalostního činu. Podle mediálních informací si chlapec měl smrtelné zranění způsobit perkusní pistolí.
Zdroj: Jan Hrabě