Šamani vaří lektvary z albínů, vláda v Tanzánii musí zakročit

Dáresalám - Vláda v Tanzánii musí chránit albíny před šamany, kteří části jejich těl používají k výrobě údajně zázračných lektvarů. Lidé se vzácným zbarvením kůži se často stávají terčem brutálních útoků.

Podle odhadů žije v asi čtyřicetimilionové Tanzanii nejméně 33.000 osob s albinismem. I když jich za poslední tři roky bylo 70 zavražděno, bylo za tento trestný čin odsouzeno jen deset lidí.

Ministr vnitra Mathias Chikawe řekl, že se chystá celostátní zátah proti těm šamanům, kteří budou ve své praxi pokračovat. Varoval je, že budou zatčeni a souzeni. "Pokud si my a vláda sedneme k jednomu stolu a ukážeme, že jsme jednotní a že mluvíme jedním hlasem, dokážeme se s problémem vypořádat," citovala BBC předsedu Tanzanské společnosti albínů Ernesta Njamakimayu.

Albinismus je poměrně vzácná geneticky zděděná skupiny genů, která má za následek snížení nebo úplný nedostatek pigmentu na kůži, vlasů a oči.

Jak uvádí Vitalion.cz, velkou komplikací jsou oční poruchy, jako je centrální výpadek zorného pole, zhoršená zraková ostrost až slepota. Zvýšená citlivost kůže k ultrafialovému záření je také problémem, pacienti se musí vyhýbat přímému slunci. Nemohou se totiž opálit, ale jen spálit (opálení je reakce na sluneční záření způsobená zvýšeným obsahem melaninu v kožních buňkách). Z toho vyplývající další závažnou komplikací jsou časté karcinomy (zhoubné nádory) kůže. Navíc dochází k jejímu předčasnému stárnutí.

Související

Více souvisejících

Tanzánie Čarodějnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy