Manila - Papež František pokračuje v oficiální návštěvě Filipín. Dnes se několikrát opřel do místních politiků, aby skoncovali z korupcí. Měli by prý také vyslyšet pláč chudých.
Papež dnes navštívil prezidentský palác Malacanang, kde se konala oficiální uvítací ceremonie vedená prezidentem Benignem Aquinem.
Po soukromém setkání s prezidentem si papež, který je známým zastáncem chudých, nijak nebral servítky, když žádal spravedlivější a starostlivější společnost na Filipínách, kde se asi 80 procent obyvatel hlásí ke katolické víře. "Nyní více než kdy jindy je důležité, aby se političtí představitelé brali za čestnost a soudržnost v zájmu obecného dobra," řekl papež. "Je třeba, aby odmítali jakoukoli formu korupce, která odvádí zdroje od chudých," dodal.
Podle vládních statistik žije čtvrtina ze 100milionové populace Filipín za pouhý dolar na den, připomněla agentura AP.
Zdroj: YouTubeV Manile dnes papež František rovněž sloužil mši v katedrále, která stojí na místě, kde byl katolický kostel zbudovaný z bambusu a palmových listů již v roce 1581. A svůj program následně rozšířil o neohlášenou dvacetiminutovou návštěvu v domově, v němž církev pečuje o děti, které dříve žily na ulici. Řada z nich se v minulosti živila dětskou prostitucí či byla členy mládežnických gangů.
Korupce postihuje Filipíny od 20leté vlády již zesnulého diktátora Ferdinanda Marcose, který společně se svou manželkou - proslulou svou gigantickou sbírkou luxusních bot - a přáteli údajně rozkradl pět až deset miliard dolarů ze státních fondů. Marcos byl svržen v roce 1986 a také jeho nástupkyně Gloria Macapagalová Arroyová je v současné době souzena kvůli obvinění z korupce.V sobotu se František vydá do provincie Leyte, kterou koncem roku 2013 postihl ničivý tajfun Haiyan, jenž si vyžádal více než 7350 mrtvých či pohřešovaných a několik milionů lidí připravil o střechu nad hlavou.
V neděli bude papež sloužit mši pod širým nebem v Rizalově parku v Manile, které se má zúčastnit až šest milionů věřících. V pondělí dopoledne místního času odletí František zpět do Vatikánu.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Filipíny , Korupce
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude do konce března chladné. Teploty citelně klesnou
včera
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
včera
Nevíme, co Trump vlastně chce, spolupráce uvízla na mrtvém bodě, říkají evropští lídři
včera
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
včera
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
včera
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
včera
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
včera
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
včera
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
včera
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
včera
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
včera
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
včera
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
včera
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
včera
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
včera
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
včera
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
včera
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
včera
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
včera