Praha/Tokio - Snad každému se někdy nechtělo ráno vstát a vydat se vstříc pracovnímu procesu. Výmluvy zaměstnavateli často bývají stejně absurdní jako ty, které dokáží vymyslet školáci. Dávejte si velký pozor. Šéfa sice možná pokládáte za hlupáka, skutečnost ale může být jiná.
Okamžitou výpověď dostal japonský úředník (60), který si za posledních pět let celkem šestnáctkrát obstaral den volna tím, že zfalšoval úmrtní list některého příbuzného.
"Do hrobu" tímto způsobem poslal část svých stále žijících příbuzných i osob, které nikdy neexistovaly. Šedesátiletý muž, kterému zbývaly jen týdny do důchodu, si falešnými pohřby dopřával volno, když mu došla řádná dovolená.
Server CareerBuilder.com se zaměřil na průzkum zaměstnanců, kteří nešli do práce a nepřítomnost zdůvodnili lživou výmluvou. 43 % zaměstnanců řeklo, že alespoň jednou do roka se omluvili, ačkoli se cítili zdraví.
Nejoblíbenější motivací pro absenci je odpočinek - 23 % zaměstnanců řeklo, že si chtěli odpočinout a dohnat spánek, 17 % řeklo, že se jim prostě do práce nechtělo, 16 % se omluvilo návštěvou doktora a 9 % uvedlo, že potřebují dohnat práce v domácnosti nebo si vyřídit osobní záležitosti.
Středa je nejoblíbenějším dnem (27 %), kdy zaměstnanci nejčastěji hlásí nepřítomnost. Prodloužené víkendy jsou také oblíbené – 26 % zaměstnanců hlásí absenci v pondělí a 14 % v pátek. V těchto případech je nepřítomnost samozřejmě podezřelejší a zaměstnanci se vystavují pečlivější kontrole, upozorňuje personalista.com.
63 % manažerů řeklo, že jsou podezíravější k zaměstnancům, kteří hlásí nepřítomnost v pátek nebo v pondělí. Průzkum také odhalil, že někteří manažeři jsou k takovým pracovníkům méně tolerantní.
A kuriózní výmluvy?
Jsem tak opilý, že nemůžu řídit auto.
Omylem jsem spláchnul klíče do
Cestou do práce jsem musel porodit. (zaměstnanec nebyl lékař)
Vyjížděl jsem z garáže a omylem jsem projel vraty od garáže dřív, než se otevřely.
Jsem tak tlustý, že nemohu obléct pracovní kalhoty.
Bůh mě nevzbudil. (zaměstnanec nedůvěřoval budíkům a myslel si, že ho probudí vyšší moc)
Duchové v mém domě mi nedovolili usnout celou noc.
Zapomněl jsem, že se dnes žením.
Pokousala mě kráva.
Zasekl se zámek v domě a já jsem zavřený uvnitř.
Sledoval jsem muže pracujícího v příkopu, spadl jsem do díry a zranil jsem se.
Související
Jak vznikly Bosonohy, Kobylisy nebo Žabovřesky? Kuriózní pojmenování mají svůj důvod
Kdo byl Tomáš Garrigue Masaryk? Bojoval s Čechy a nechal se přejmenovat
kuriozity , Japonsko , zaměstnání
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 1 hodinou
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 2 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 2 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 11 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 11 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
Česká politická scéna zažívá další vlnu napětí mezi Pražským hradem a vládní koalicí. Hlavním tématem nedělní diskuse v pořadu Partie Terezie Tománkové se stal otevřený konflikt ohledně zahraniční politiky a role prezidenta Petra Pavla. Vládní zmocněnec pro klimatickou krizi Filip Turek v debatě ostře kritizoval hlavu státu a prohlásil, že jelikož prezident s vládou nespolupracuje, kabinet mu hodlá tento přístup oplácet stejnou mincí.
Zdroj: Libor Novák