Manila - Filipínský prezident Rodrigo Duterte, předzdívaný "Kat" se ujal úřadu teprve 30. června, ale už vyhlásil válku drogovým dealerům a jejich uživatelům. Policistům dal za úkol je zabít, nebo pohřbít.
Mrtvoly v kaluži krve se válejí po ulici, lidé pláčou u těl svých zesnulých. Ještě předtím, než se Duterte chopil prezidentského úřadu, otevřeně hrozil, že bude zabíjet a svůj slib také dodržel. "Neodvažujte se ničit mou zemi, jinak vás zabiju. Neodvažujte se ničit naši mládež, děti, protože vás jinak zabiju," pohrozil drogovým dealerům.
Policie potvrdila smrt 110 lidí, údajně se však jedná minimálně o 300, uvádí britská média. Duterte vypsal vysoké odměny také za dopadení překupníků drog. Do boje proti nim se mohou zapojit všichni obyvatelé Filipín. Odborníci na lidská práva v ženevském sídle OSN Duterteho chování odsoudili. "Trhni si nohou, OSN. Držte všichni klapačky," odpověděl totiž Duterte na tiskové konferenci na otázku ohledně zahraniční kritiky jeho slov.
Podle generálního tajemníka Národní advokátní komory Edreho Olaliji zabíjení dealerů není řešení. "Buďme upřímní: hrozba drog musí skončit," uvedl Olalia. "Ale tyto takřka sériové popravy údajných pouličních dealerů a nevýznamných drogových magnátů musí skončit," dodal.
"Nepřestaneme, dokud nezastavíme posledního drogového dealera," stojí si na svém tvrzení Duterte. Slíboval také obnovení trestu smrti v zemi a pohrozil rozpuštěním parlamentu, který by se ho pokusil ho sesadit. Přízeň mezi voliči si údajně získal Duterte jeho neformálním vystupováním. Nový prezident většinou chodí v tričku nebo košili s krátkým rukávem, nikdy prý nenosí ponožky a během kampaně prohlásil, že ho nikdo neuvidí v kravatě.
Související
"Filipíny zvou vlky do domu, opovrhujeme tím." Číně se nelíbí rozmístění amerického raketového systému
Tajfun způsobil u Tchaj-wanu katastrofu. Převrátil tanker s miliony litrů paliva, zabil přes deset lidí
Filipíny , Rodrigo Duterte , Drogy
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák