Kábul - Na neohlášenou návštěvu Kábulu dnes přicestoval americký ministr obrany James Mattis. Pentagon chce vypracovat novou strategii pro Afghánistán, kde místní prozápadní vláda stále neúspěšně bojuje s islamisty. Na tiskové konferenci se mluvilo o Rusko a jeho údajné spolupráci s Talibanem.
Mattis uvedl, že rok 2017 bude dalším náročným rokem pro afghánské bezpečnostní síly, a dodal, že Taliban se musí vzdát násilí a terorismu, aby se mohl zapojit do politického procesu.
Na společné tiskové konferenci po setkání s Mattisem nejvyšší americký generál v Afghánistánu John Nicholson obvinil Rusko, že vyzbrojuje Taliban. Na dotaz novinářů nijak nekonkretizoval ruské zapojení do afghánské války. "Ne, to nehodlám popřít," odpověděl jen na dotaz, zda Rusko poskytuje Talibanu širokou škálu pomoci včetně zbraní.
Vysoký americký vojenský činitel, který si nepřál být jmenován, novinářům řekl, že podle informací rozvědky Rusko poskytuje Talibanu pomoc ve formě peněz i zbraní, jako jsou kulomety.
Podle Reuters nyní v Afghánistánu působí asi 13.000 zahraničních vojáků, včetně 8400 Američanů, kteří poskytují podporu svým afghánským kolegům. Velitel afghánské mise generál Nicholson v únoru prohlásil, že americká armáda potřebuje v Afghánistánu několik tisíc dalších vojáků, aby mohla efektivně plnit asistenční úlohu.
Taliban kontroluje velké části afghánského území a po zimním období tradičně přechází do ofenzívy.
Mattis v Afghánistánu v minulosti sloužil jako člen amerických ozbrojených sil, ve funkci šéfa Pentagonu je v zemi poprvé. Na návštěvu přicestoval deset dní poté, co americké letectvo shodilo svou nejsilnější nejadernou bombu na jeskynní komplex na východě Afghánistánu a zabilo nejméně 90 bojovníků Islámského státu.
21. prosince 2025 8:26
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
Související
10 exministrů obrany USA varuje: Armáda musí být ve volebním sporu neutrální
Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry
James Mattis , Afghanistán , Tálibán , Americká armáda (U.S. ARMY) , Rusko , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
před 1 hodinou
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
před 2 hodinami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 3 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 4 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 6 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
včera
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
včera
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
včera
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
včera
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
Českou podnikatelskou scénu zasáhla smutná zpráva během předvánočního víkendu. Ve věku nedožitých 66 let zemřel Karel Kadlec, zakladatel a majitel společnosti CarTec Group. Podle dostupných informací podlehl krátké a těžké nemoci.
Zdroj: Jan Hrabě