Čeští zástupci podepsali s čínskými protějšky tři dokumenty

Peking – Spolu s prezidentem Milošem Zemanem do Číny odletěla početná delegace. První den návštěvy se nesl v duchu uzavírání smluv v ekonomické či zdravotnické oblasti. Podstatná část dnešního setkání delegací se věnovala výstavbě Hedvábné stezky.

Zástupci České republiky v přítomnosti českého a čínského prezidenta podepsali tři dokumenty. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal mimo jiné memorandum o koordinaci projektů, které se týkají takzvané Hedvábné stezky.

Čínský projekt novodobé Hedvábné stezky předpokládá rozsáhlou hospodářskou spolupráci Pekingu s asijskými a evropskými státy, v plánu je rozvoj železniční, námořní i ekonomické a průmyslové infrastruktury.

Miloš Zeman, který dnes zahájil návštěvu Číny, a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching se v Pekingu sešli společně se členy svých národních delegací. Na závěr asi půlhodinové schůzky bylo podepsáno memorandum o spolupráci malých a středních podniků a memorandum o společné koordinaci jednotlivých projektů navázaných na novodobou Hedvábnou stezku. Šéf zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že memorandum počítá se vznikem pravidelně se scházející skupiny, která by nejspíš fungovala na vládní úrovni. Jejím úkolem má být vyhodnocování vývoje konkrétních projektů.

Český prezident dnes na setkání se svým čínským protějškem řekl, že jeho delegace s sebou přivezla 38 projektů, z nichž část bude podepsána během jeho nynější čínské návštěvy a část v létě na česko-čínském obchodním fóru. Zástupci ministerstev zdravotnictví dnes také v přítomnosti prezidentů podepsali akční plán spolupráce obou institucí na období 2017-2019.

Zeman se dnes rovněž setkal s předsedou čínské komise pro dohled nad bankami Kuo Šu-čchingem, se kterým hovořil o působení bank a bankovní spolupráci. Jedna z největších světových bank, čínská ICBC (Industrial and Commercial Bank of China), již získala od České národní banky licenci pro zřízení své pobočky v Česku.

SHavlíčkem a dalšími členy delegace Zeman mluvil také s vedením čínské společnosti Linglong Tire. Ta plánuje v Polsku, na Slovensku nebo právě v Česku postavit továrnu na výrobu pneumatik. Její zástupci se nedávno byli podívat na průmyslovou zónu v Mošnově na Novojičínsku. Investice v řádu miliard korun by mohla dát práci až 1500 lidem.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Jiří Havlíček (ČSSD) Čína Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu

Federální odvolací soud v USA nařídil zastavení stavby kontroverzního tanečního sálu v hodnotě 400 milionů dolarů, který v Bílém domě prosazuje prezident Donald Trump. Páteční rozhodnutí představuje vážnou překážku pro administrativu a otevírá cestu k právní bitvě před Nejvyšším soudem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství

Americký prezident Donald Trump se vrací k snahám o omezení práva na občanství získané narozením na půdě Spojených států. Stává se tak jen několik týdnů poté, co Nejvyšší soud Spojených států odmítl jeho předchozí plošší pokus o zrušení této dlouholeté praxe. 

před 5 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump podepsal zavedení nových cel

Americký prezident Donald Trump podepsal nové nařízení, kterým zavádí patnáctiprocentní clo na dovážené produkty obsahující polysilikon. Toto opatření má začít platit čtvrtého prosince a jeho hlavním úkolem je podpořit domácí dodavatelské řetězce v oblasti mikročipů i solárních panelů.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na výroční tiskové konferenci. (19.12.2025)

WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců

Americké zpravodajské služby varují, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl v období mezi letošním podzimem a rokem 2029 vyzkoušet odhodlání aliance prostřednictvím omezeného útoku. Cílem takových kroků by nebylo zabrání území, ale snaha otestovat, zda členské státy dodrží své závazky o kolektivní obraně. Tyto znepokojivé scénáře přicházejí v době, kdy Moskva čelí rostoucímu tlaku kvůli situaci na ukrajinské frontě. Masivní škody, které ukrajinské drony způsobují ruskému zázemí, totiž Kreml zahnaly do kouta.

před 7 hodinami

Sklad Wildberries pod útokem

Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic

Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.  

před 9 hodinami

Thajsko

Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí

Thajskem v pátek otřásl mimořádně krvavý incident, když mladistvý střelec zaútočil na střední škole v provincii Nonthaburi na předměstí Bangkoku. Podle vyjádření policie začalo násilné řádění poté, co podezřelý čtrnáctiletý chlapec údajně usmrtil své prarodiče v jejich domě a následně zamířil do vzdělávací instituce. 

před 10 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Stávající pomoc Kyjevu nestačí. Ukrajina čelí stále intenzivnějším ruským úderům

Ukrajinská města čelí stále intenzivnějším úderům ze strany ruských ozbrojených sil, které naplno využívají zranitelnosti místní protivzdušné obrany. Moskva totiž v posledních měsících masivně sází na balistické rakety. Tyto zbraně dopadají na hustě obydlené oblasti s minimálním nebo dokonce žádným varováním předem, což civilnímu obyvatelstvu dává jen pramalou šanci se včas ukrýt.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajinské sankce opět zafungovaly. Dvě ruské rafinérie schytaly úder

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na nejnovější úspěchy vojáků, kterým se podařilo zasáhnout dvě ropné rafinérie v hloubi Ruska. Další úspěšná operace byla provedena v Černém moři. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy