Manila - V jihofilipínském Marawi, které obsadili islamisté, jsou stovky mrtvých. Tvrdí to lidé, kteří z města na ostrově Mindanao utekli. 300 až 1700 civilistů uvázlo ve čtvrtích držených radikály.
Město se snaží dobýt filipínská armáda. Podle ní v bojích dosud zemřelo 290 lidí, a to 206 islamistů, 58 vojáků a 26 civilistů.
Úřady a humanitární pracovníci ale mají za to, že uvedený počet mrtvých civilistů může být o dost vyšší. Většině obyvatel tohoto dvousettisícového města se z něj podařilo utéci. Uvězněné civilisty zneužívají islamisté jako živý štít, což komplikuje vojenské operace.
Někteří z civilistů musejí islamistům sloužit - vařit jim a nosit munici. Celé čtvrti se nyní podobají zničeným městům v Sýrii nebo Iráku.
Boje se rozhořely 23. května po neúspěšném zásahu bezpečnostních složek na předpokládaný úkryt Isnilona Hapilona, velitele teroristické skupiny Abu Sayyafa. Na Hapilona je vypsána odměna pět milionů dolarů (117 milionů Kč). Islamisté si přivolali posily a ve městě se objevila zhruba stovka ozbrojenců.
Filipínská armáda později poskytla agentuře AP video, z něhož vyplývá, že islamisté dobytí města plánovali. V bojích se spojilo několik islamistických skupin, v jejichž čele stojí skupina Maute. Filipínská armáda dnes informovala, že zadržela jednoho ze sedmi bratrů, po nichž je tato skupina pojmenována. Mohamed Noaim Maute byl zatčen při kontrole poblíž pobřežního města Cagayan de Oro, zhruba 100 kilometrů severně od Marawi.
Související
"Filipíny zvou vlky do domu, opovrhujeme tím." Číně se nelíbí rozmístění amerického raketového systému
Tajfun způsobil u Tchaj-wanu katastrofu. Převrátil tanker s miliony litrů paliva, zabil přes deset lidí
Filipíny , Islámský stát (IS) , Skupina Abu Sayyafa
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 1 hodinou
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 2 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 4 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
včera
Evropská komise podá žalobu na Česko a Maďarsko
včera
Cintula si za atentát na Fica odsedí 21 let, potvrdil NS
včera
Už nebudu hodný, vzkázal Trump za doprovodu bizarní fotomontáže
včera
Svět zasáhne silné El Niño, varuje WMO. Počasí může letos lámat rekordy
Světová meteorologická organizace (WMO) varuje před blížícím se klimatickým jevem El Niño, jehož rozvoj se očekává od poloviny roku 2026. Podle nejnovějších prognóz dojde k výraznému ovlivnění globálních teplot a srážkových úhrnů. Po období neutrálních podmínek z počátku roku ukazují klimatické modely na rychlé oteplování povrchových vod v rovníkovém Pacifiku, k čemuž by mohlo dojít již v období od května do července.
Zdroj: Libor Novák