Rangún/Ženeva - V Bangladéši se nachází již téměř milion muslimských Rohingů, kteří tam utekli před násilím ze sousední buddhistické Barmy. Na pomoc menšinovému etniku jsou zapotřebí stovky milionů dolarů.
Cílem mezinárodní dárcovské konferenci v Ženevě je pomoci shromáždit do února příštího roku 434 milionů dolarů, které jsou podle OSN pro rohingské běžence potřeba.
Konferenci organizuje Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), dále pak Evropská unie a Kuvajt.
"Zatím máme na pomoc slíbených odhadem 340 milionů dolarů (7,43 miliardy Kč)," prohlásil šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA) Mark Lowcock při polední přestávce na jednodenní konferenci, která by měla skončit dnes večer.
Nové sliby zahrnují 30 milionů eur od Evropské unie (769 milionů Kč), 15 milionů dolarů od Kuvajtu (328 milionů Kč), deset milionů australských dolarů od Austrálie (171 milionů Kč) a 12 milionů liber od Británie (345 milionů Kč), řekl dále Lowcock.
Částka je určena pro 1,2 milionu lidí v oblasti bangladéšského města Cox's Bázár, kde se soustřeďuje většina rohingských uprchlíků. Jedná se o 900.000 Rohingů z Barmy a 300.000 místních obyvatel, kteří krizí rovněž trpí.
Rohingové čelí v Barmě dlouhodobě diskriminaci. Barmské úřady je považují za přistěhovalce z Bangladéše. Bangladéš odmítá "nepodloženou a zlomyslnou barmskou propagandu, podle níž jsou Rohingové nelegálními imigranty z Bangladéše", prohlásil dnes bangladéšský delegát v Ženevě. "Fakt, že Barma odmítá uznat etnickou identitu Rohingů, je překážkou" v bilaterálních rozhovorech, jejichž cílem je řešení krize, dodal delegát.
OSN označila exodus statisíců Rohingů za nejrychlejší uprchlickou krizi současnosti. Barmská armáda zahájila nejnovější tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci 25. srpna zaútočili na desítky policejních a vojenských stanovišť v Arakanském státě.
Související
OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu
Mohutný požár zachvátil tábor Rohingů, obchody a stovky provizorních příbytků lehly popelem
Rohingové , Bangladéš , barma , OSN , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
včera
Zemětřesení ve Venezuele: Místní zuří, záchranáři dorazili na místo až po dvou dnech. Pohřešuje se 46 tisíc lidí
včera
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
včera
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
včera
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
včera
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
29. června 2026 21:01
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
29. června 2026 19:44
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno 29. června 2026 19:15
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
Způsob, jakým se vláda staví k účasti prezidenta na nadcházejícím summitu NATO v Turecku, je podle Petra Pavla v rozporu s rozhodnutím Ústavního soudu. Hlava státu zdůraznila, že soud uložil kabinetu nejen povinnost zřídit potřebnou akreditaci, ale také se zdržet jakéhokoli jednání, které by účast prezidenta a jeho doprovodu bránilo nebo ji ztěžovalo.
Zdroj: Libor Novák