Wellington - Novozélandští vědci zaznamenali nejvyšší vlnu na jižní polokouli v rámci dosavadních měření. Vlna měřila 23,8 metru a v úterý ji zaznamenala bóje u Campbellova ostrova, který leží více než 650 kilometrů jižně od Nového Zélandu. Informovala o tom novozélandská meteorologická služba. Na severní polokouli už byly zaznamenány větší vlny.
Vlnu o výšce osmipatrové budovy způsobila tlaková níže a vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, řekl BBC oceánograf Tom Durrant z meteorologické služby.
Meteorologická služba bóji se solárním napájením na místě instalovala v březnu. Oblast se vyznačuje silnou bouřkovou aktivitou, ale před instalací bóje tam nebylo snadné vlny měřit. Zařízení pracuje vždy 20 minut jednou za tři hodiny. Podle Durranta je tedy možné, že bouře způsobila i vyšší vlny, které bóje nezaznamenala.
Světová meteorologická organizace rekordní výšky jednotlivých vln nezaznamenává. Místo toho vede záznamy o takzvané signifikantní výšce vlny, tedy střední výšce třetiny nejvyšších vln.
Během bouře u Campbellova ostrova dosáhla signifikantní výška vlny 14,9 metru. To je rekord pro jižní polokouli, nicméně v severním Atlantiku v roce 2016 naměřila bóje signifikantní výšku vlny 19 metrů, uvedl Durrant.
Související
Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
Jako z hollywoodského trháku. Trosečníky na ostrově zachránil nápis z palmových listů
Moře , Vědci , Vlny / tsunami , Nový Zéland , Příroda
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 5 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 7 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 12 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Zdroj: Jan Hrabě