Nejméně dva policisté dnes zemřeli při útoku na čínský konzulát v pákistánském městě Karáčí. K ozbrojené akci se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která bojuje za větší autonomii stejnojmenné provincie na jihozápadě Pákistánu. Všichni zaměstnanci úřadu jsou v pořádku, informoval podle agentury Reuters pákistánský ministr zahraničí. Všichni tři útočníci jsou podle úřadů naopak po smrti.
Na budovu konzulátu v Karáčí zaútočili tři ozbrojení muži. "Naše stráž je zarazila u prvního kontrolního stanoviště," řekl AFP zástupce policie. "Při přestřelce zemřeli dva policisté a třetí byl vážně raněn," dodal.
Podle pákistánského ministra zahraničí Šáha Mahmúda Kurešího je všech 21 zaměstnanců konzulátu v pořádku. "Útočníci nemohli žádného z nich zranit, ani je nemohli vzít jako rukojmí," uvedl Kureší na tiskové konferenci v Islámábádu a dodal, že byli zaměstnanci z konzulátu převezeni na bezpečnější místo.
Šéf policie v Karáčí popřel zprávy, že se útočníci dostali do budovy konzulátu. Podle něj byli všichni tři útočníci zabiti ještě před tím, než se dostali do areálu. "Útočníci byli tři a všichni tři byli zabiti... Nedostali se ani do areálu. Pokoušeli se dostat do části, kde se vydávají víza," dodal.
Mluvčí BLA na twitteru zveřejnil fotografii tří mužů s balúčistánskou vlajkou, které označil za útočníky. "Byli to tři sebevražední útočníci," informoval. "Zaútočili na čínskou ambasádu v Karáčí. Čína drancuje naše (přírodní) zdroje," dodal. Podle policie sebevražední útočníci použili vůz naložený výbušninami.
#BLA ( @BLA_Tweets) Fighters Majeed brigade warriors during attack on #China #Consulate #Karachi pic.twitter.com/JVr17q5y4q
— باہوٹ بلوچ (@bahotblch) 23. listopadu 2018
"Přivezli nám dva mrtvé a jednoho člena ostrahy, který byl těžce raněn při výbuchu," informoval lékař z místní nemocnice.
Pákistánský premiér Imran Chán označil dnešní útok za "spiknutí" ve snaze narušit pákistánsko-čínskou strategickou spolupráci. Čína je blízkým spojencem Pákistánu. Peking investuje v rámci projektu nové Hedvábné stezky miliardy dolarů do pákistánské infrastruktury.
Související
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Pákistán , Čína , Teroristické útoky v Pákistánu , Imran Chán (Pákistán)
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub