Nanga Parbat si vybral krutou daň, těla mrtvých horolezců našli po 14 dnech

Záchranáři našli v Pákistánu těla dvou horolezců z Itálie a Británie, kteří se pokusili o výstup na horu Nanga Parbat. Naposledy se přihlásili 24. února z výšky nad 6000 metrů. Pákistán ve středu oznámil, že pátrací akci odvolává, avšak ve čtvrtek se objevila zpráva, že ještě před odletem šéf záchranného týmu ze základního tábora spatřil na trase, jíž měli oba lezci jít, siluety postav. Dnes se potvrdilo, že jde o těla obou hledaných mužů.

Italský list La Repubblica dnes s odvoláním na italského velvyslance v Pákistánu napsal, že Brit Tom Ballard a Ital Daniele Nardi jsou mrtví.

K jejich záchraně do základního tábora přiletěli čtyři Španělé a připojil se k nim jeden pákistánský lezec. Velvyslanec Stefano Pontecorvo řekl, že pátrací skupina potvrdila, že siluety spatřené ve výšce 5900 metrů jsou těla Itala a Brita a pátrací akce je u konce.

Britský server Metro připomenul, že Ballardova matka Alison Hargreavesová zemřela při výstupu na K2 v roce 1995, když Tomovi bylo šest let. Byla první žena, která dokázala bez pomoci zdolat Mount Everest.

Nanga Parbat je vysoká 8126 metrů, Ballard s Nardim se ve špatném počasí dostali do výšky 6300 metrů. Pokoušeli na vrchol dostat po trase, na níž dosud nikdo neuspěl. Dva pákistánští členové expedice od výstupu upustili, informovalo italské velvyslanectví.

Trasa, jíž oba šli, je nyní uzavřená. Podle italského listu se těla možná někdo pokusí vyzvednout v letním období. Vybraná cesta se v zimě k výstupu nepoužívá, pouze v roce 1970 jí sestoupili bratři Messnerovi Reinhold a Günther. I tehdy se ale odehrála tragédie, protože Günther na ní zemřel. Jeho tělo bylo objeveno až po 35 letech.

Související

Více souvisejících

Pákistán horolezec Himaláje, Indie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 7 minutami

před 30 minutami

před 44 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 49 minutami

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy